Új szintre lépett a gyermekvédelmi törvény, könnyebben vehetik el a gyerekeket a családtól
Módosítják a gyermekvédelmi törvényt, ezután könnyebben kiemelhetik a gyerekeket a családból.
Július 1-jétől ismét módosul a gyermekvédelmi törvény, méghozzá úgy, hogy az állami szervek – például a gyámhatóság – könnyebben megállapíthatják, ha egy család „alkalmatlan” a gyermek nevelésére – írta meg a Népszava. A módosítás lényege, hogy tágabb értelmezést kap a veszélyeztetettség fogalma, vagyis nemcsak ténylegesen bekövetkezett, hanem akár feltételezett jövőbeni veszélyek is indokul szolgálhatnak a beavatkozásra.
A születendő gyermekek haza nem adhatóságáról rendelkezett a gyermekvédelmi törvény
A „Magyarország versenyképességének javítása érdekében” elfogadott törvénymódosítások egyik rendelkezése szerint, ha a gyermekjóléti alapellátás szakemberei olyan körülményeket tárnak fel, amelyek veszélyeztethetik a még meg sem született gyermeket, és ezeket a problémákat az alapellátás keretében nem sikerül orvosolni, a gyermekjóléti központ kezdeményezésére a gyámhatóság hivatalból eljárást indíthat. Amennyiben a vizsgálat során megállapítást nyer, hogy a szülők veszélyeztetnék az újszülött testi, értelmi, érzelmi vagy erkölcsi fejlődését, a hatóság dönthet arról, hogy a csecsemőt nem adják haza, és egyidejűleg megvizsgálja a kijelölt gyám alkalmasságát is.
Szakmai szervezetek és jogvédők szerint ez súlyosan aggályos, mert túl széles mérlegelési jogot ad az államnak, miközben nem garantálja megfelelően a szülők jogait. Előfordulhat például, hogy szegénység vagy lakhatási nehézség miatt mondják ki a család „alkalmatlanságát”, holott ezek önmagukban nem jelentik azt, hogy a gyermek rossz körülmények között él.
Boros Ilona, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza a lapnak azt nyilatkozta, hogy a gyermekvédelmi rendszerre jellemző „mennyiségi és minőségi” szakemberhiány lesújtó, amit az új szabály sem rendez. Nagyon kevés szakember dolgozik elképesztően alacsony bérért, akiknek nincs lehetőségük, kapacitásuk arra, hogy minden problémát feltárjanak, kezeljenek, megoldjanak. Emiatt a szakember szerint félő, hogy a törvényre hivatkozva még könnyebben mondják majd egy családra, hogy alkalmatlan a gyermeknevelésre.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)