Gyermekvédelem: ilyen az, ha Orbánék megvédik a legkisebbeket
A kormány átírta a gyermekvédelemről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényt.
A kormány törvényi szintre emelte, hogy a „szökésben lévő”, vagyis a jogszabály szerint engedély nélkül távollévő fiatalok helyére másokat helyezhetnek el a gyámhatóságok – írja a Népszava. Ahogyan ugyanis azt a lap észrevette, a gyermekvédelemről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997-es törvény január 1-jével kiegészült azzal a szövegrésszel, hogy ha a távollét a három hónapot meghaladja, a távollét idejére a gondozási helyen – ideiglenes hatállyal vagy nevelésbe vétel elrendelésével egyidejűleg, ideiglenes gondozási hely kijelölésével – más gyermek helyezhető el.
A Népszava felidézte, hogy a javaslatot az októberben Semjén Zsolt által benyújtott törvényjavaslat még nem tartalmazta, annak beterjesztésére csak később Hende Csaba, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke által került sor. A lap gyermekvédelemben dolgozó forrása szerint egyébként havonta 300-400 a beutalt gyerek, azaz egy hónap alatt betelik a távollévők helye. A lap forrása szerint egyébként ezt a gyakorlatot több vármegyében már évek óta alkalmazzák.
Tömegesen távoztak a gyermekvédelemből
Ahogyan azt korábban megírtuk – szintén a Népszava információira hivatkozva – tavaly a gyermekvédelmi dolgozók egyharmada távozott a szakellátási intézményekből. Emellett 793 gyermekotthoni csoport bő 10 százalékát bezárták vagy összevonták. A Belügyminisztérium által közöl adatokból kiderült, hogy a munkavállalók mintegy 30 százaléka hagyta el a pályát, emellett 64 nevelőszülő esett ki a rendszerből.
A szaktárca a tájékoztatásában nem tért ki részletesebben az okokra. Ahogyan az sem derült ki, hogy hányan távoztak a kegyelmi botrány hatására bevezetett kifogástalan életvitel vizsgálat miatt. Emellett arról sem közöltek adatokat, hogy hány intézményi dolgozónak, gyámnak és nevelőszülőnek tart jelenleg is a felmondási ideje.
A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság még augusztusban azt a tájékoztatást adta, vizsgálatra kötelezett dolgozók 6 százaléka, 265 munkavállaló távozott a gyermekvédelemből, valamint 137-en nem töltötték ki a kifogástalan életvitelről szóló adatlapot, megtagadták azt. 128-an pedig maguktól kérték a jogviszonyuk megszüntetését.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Tho-Ge / Pixabay)