Fontos bejelentés: ekkor indulhat Kapu Tibor az űrbe

Kapu Tibor és társai indulását már sokadik alkalommal halasztják el, most újabb lehetséges indulást jelentettek be.

2025. június 20., 13:31

Szerző:

Korábban a 168.hu is megírta, hogy Kapu Tibor, a második magyar űrhajós hamarosan elindulhat a társaival együtt a Nemzetközi Űrállomásra. Azonban az indulás körül több probléma is volt, és többször elhalasztották már. A legfrissebb információk szerint, vasárnap reggel sem indulhatnak el, derül ki az Infostart cikkéből.

Kapu Tibor hamarosan indulhat az űrbe

Az Axiom Space űrkutatási vállalat csütörtökön bejelentette: újabb halasztást szenved az Axiom-4 (Ax-4) űrmisszió, amelynek fedélzetén Kapu Tibor lehet az első magyar űrhajós 1980 óta. A döntés a NASA részéről született meg, amely a Nemzetközi Űrállomás (ISS) működésének további vizsgálatát jelölte meg indokként.

Az eredetileg vasárnapra (magyar idő szerint 9:42-re) tervezett startot új időpontra helyezik át, a pontos dátumot a következő napokban jelentik be. A csúszást a korábban hibát jelző orosz Zvezda modul ellenőrzése indokolja, miután annak javítását követően a NASA még nem kapott megerősítést arról, hogy az ISS készen áll négy új asztronauta befogadására.

A Dragon űrkapszula és a Falcon 9 hordozórakéta ugyanakkor már indításra készen várakozik a floridai Kennedy Űrközpontban.

Az Ax-4 misszió legénysége:

  • Kapu Tibor (Magyarország),
  • Peggy Whitson (USA), a küldetés parancsnoka,
  • Slawosz Uznanski-Wisniewski (Lengyelország),
  • Shubhanshu Shukla (India).

Mindannyian karanténban tartózkodnak Floridában, felkészülten várva a végleges startra.

Magyar csokoládét is visz magával

Korábban a 168.hu is beszámolt róla, hogy 2024 áprilisában a Stühmer Kft. hivatalos támogatóként csatlakozott a HUNOR – Magyar Űrhajós Programhoz, ezzel lehetővé téve, hogy egy magyar fejlesztésű csokoládé is eljusson a világűrbe.

A Stühmer Pillanat Korfu nevű édesség kerülhet a NASA által engedélyezett fedélzeti készletbe, amennyiben a végső jóváhagyás is megszületik. A bejelentés szerint a HUNOR és a Stühmer együttműködését már 2024 márciusában nyilvánosságra hozták, ám a hivatalos partnerség áprilisban vált véglegessé.

A projekt során a Stühmer csapata a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel (MATE) közösen dolgozott, hogy olyan terméket fejlesszenek ki, amely ellenáll a súlytalanságnak, a nyomáskülönbségnek és a szélsőséges hőmérséklet-ingadozásnak. Az alapot a hagyományos Stühmer Korfu szelet adta, amelynek továbbfejlesztett változata került be az űrküldetés csomagjába.

 

(Kiemelt képünkön Kapu Tibor. Forrás: HUNOR - Magyar Űrhajós Program hivatalos Facebook oldala)

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.