Magyar űrhajósok a célkeresztben: sikeres NASA-kiképzés után jöhet a világűr

Kapu Tibor és Cserényi Gyula, a HUNOR-program két magyar űrhajósjelöltje sikeresen teljesítette a NASA által előírt komplex kiképzést, újabb lépést téve az űrrepülés felé.

2025. április 13., 07:00

Szerző:

Újabb mérföldkövéhez érkezett a HUNOR – Magyar Űrhajós Program: Kapu Tibor és Cserényi Gyula sikeresen befejezte a NASA űrhajóskiképzését – közölte a program szombaton a hivatalos Facebook-oldalán. A két magyar űrhajósjelölt az Axiom Mission 4 (Ax-4) küldetés tagjaiként vehet részt a közelgő űrrepülésen, amelyet legkorábban 2025 májusára terveznek.

Űrhajós-jelöltjeink túljutottak a NASA-vizsgán, készülhetnek a kilövésre

A felkészülés még 2024 augusztusában indult, és a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában zajlott. A kiképzés során a résztvevők intenzív elméleti és gyakorlati oktatáson vettek részt, melynek során a Nemzetközi Űrállomás moduljainak valósághű modelljeiben sajátították el a fedélzeti műveleteket, a vészhelyzeti eljárásokat, valamint a különféle tudományos kísérletek kivitelezését.

A NASA-tréning kiegészült az Axiom Space által biztosított modulokkal, valamint a SpaceX saját kiképzésével is, amely elsősorban a Dragon űrkapszulára fókuszált. Az űrhajósok így a teljes Ax-4 küldetés szempontjából komplex és gyakorlatorientált oktatásban részesültek.

A felkészítés egy „patch-ünnepséggel” zárult, ahol a legénység tagjai a NASA és az Axiom Space küldetésirányítóival együtt ünnepelhették meg a sikeres vizsgát – ezzel hivatalosan is lezárult az előkészítési szakasz egyik legmeghatározóbb része.

Már tavaly kiválasztották a két magyar űrhajóst

„A szakértői bizottság végleges döntése alapján Kapu Tibor lehet az az ember, akit Magyarország hosszú évtizedek után ismét a világűrbe küld, míg a tartalék űrhajós Cserényi Gyula lesz, ők fogják elvégezni a kiképzés utolsó fázisát" – jelentette be még tavaly májusban Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter ekkor azt is kifejtette, hogy a következő magyar űrhajósnak nagyon komoly feladatokat kell majd végrehajtania, mind a fizikai, mind a mentális állóképesség szempontjából, hiszen ki kell bírnia például azt a mintegy 48 órás utat is, amelyet egy kapszulában szinte egy helyben kell eltölteni, amíg a Nemzetközi Űrállomást (ISS) elérik.

A kiképzésre egyébként összesen 240-en jelentkeztek a küldetésre, akik közül egy rendkívül összetett folyamat során a szakértők végül kiválasztottak négy jelöltet, köztük Kapu Tibort is. Ők egyaránt komoly kiképzésen estek át az űrdinamikától kezdve a könnyű repülőgépes pilótakiképzésen át a különböző fizikai tesztekig és tudományos munkákig.

(Kiemelt képünk forrása: HUNOR – Magyar Űrhajós Program hivatalos Facebook oldala)