A kánikulában sorra mondják fel a szolgálatot a napelemes rendszerek, ez az oka
Bár világszerte a megújuló energia terjedését támogatják, Budakeszin épp a napelemek okoznak komoly áramellátási gondokat.
A budakeszi lakók számára kellemetlen meglepetést okozott, hogy hiába telepítettek napelemet, az áramszolgáltató nem engedélyezte a rendszer hálózatra kötését – számolt be róla a Népszava. A gond abból ered, hogy a budakeszi elosztóhálózat nem bírja el a visszatáplált áram mennyiségét, ami veszélyeztetné az ellátás biztonságát.
Felsülnek a napelemes rendszerek
A probléma súlyosságát jelzi, hogy a szolgáltató már nemcsak a visszatáplálást utasítja el, de bizonyos esetekben még az új bekötéseket is korlátozza. Ez nemcsak az új napelemes rendszerek tulajdonosait érinti, hanem azokat is, akik a meglévő rendszerüket szeretnék bővíteni. Egyes telepítők szerint már csak akkor kap engedélyt a bővítés, ha az új panelekhez nem kérnek visszatáplálási lehetőséget – magyarán, az energiát csak saját felhasználásra lehet termelni, a hálózat nem fogadja be.
A helyzet komoly dilemma elé állítja a lakókat: megérje-e beruházni napelembe, ha az nem csatlakoztatható a hálózathoz? A megtérülés így jelentősen romlik, hiszen a túltermelt áramot nem lehet eladni vagy elszámoltatni. A Népszava emlékeztet: bár a kormány hivatalosan támogatja a megújuló energiát, az infrastruktúra fejlesztése nem tart lépést az igényekkel. A budakeszi eset rávilágít arra, hogy a napelemes forradalom nemcsak környezetvédelmi és gazdasági kérdés, hanem súlyos technikai kihívás is.
A Népszava arra is kitért, hogy a szolgáltató hálózatfejlesztéssel próbál javítani a helyzeten, ám ez hosszú hónapokat, akár éveket is igénybe vehet. Addig marad a várakozás, a saját fogyasztásra optimalizált rendszerek, és az a tanulság, hogy a fenntartható jövőhöz nem elég a jó szándék, a háttérrendszerek korszerűsítésére is sürgősen szükség van.
(Kiemelt képünk illusztráció: Napelemek Visonta közelében 2015. november 12-én. Fotó: AFP | Kisbenedek Attila)