Rovarinvázió Magyarországon: sokak életét megkeseríti ez a lepke
Furcsa rovarinvázió keseríti meg a magyarok életét, mivel egy lepke miatt bosszankodhatnak sokan.
Korábban a 168.hu is beszámolt már arról, hogy már Magyarországon is jelen van a Gamma bagolylepke. A lepke szinte ellepte az országot, a rovarinvázió pedig egyre nagyobb problémát okoz. Ám a nem érdemes ellenük rovarirtóval védekezni, mivel az akár komoly károkat is okozhat, derül ki a sonline cikkéből.
Egyre nagyobb probléma a rovarinvázió Magyarországon
Nyár elején tömegesen jelent meg Magyarországon a Gamma bagolylepke, amely a mediterrán térségből, sőt Afrikából vándorol észak felé. A barna színű, jellegzetes ezüstös gamma alakú mintázattal rendelkező lepke inváziója természetes jelenség, amely a globális felmelegedéssel is összefügg, mondta Ábrahám Levente entomológus, a Rippl-Rónai Múzeum igazgatója.
„A kedvező éghajlati adottságok sorozata azt eredményezi, hogy megnő az állománya, elkezd a populáció észak felé vándorolni. Ez a túlnépesedés néhány évente, de akár 10 esztendőnként is megtörtént és egy természetes jelenségnek számít. Új élőhelyeket keresnek, így kerültek hozzánk nyár elején”
– magyarázta Ábrahám Levente a lapnak.
A vándorlepke hernyói elsősorban a veteményeseket, virágokat és mezőgazdasági növényeket fogyasztják, de drasztikus károkat Magyarországon nem okoznak, a szakértő szerint ennél nagyobb gondot jelent az aszály és a hasznos rovarok hiánya.
Így lehet ellene védekezni
A szakemberek figyelmeztetnek, hogy nem érdemes rovarirtóval védekezni, mert azzal más, kifejezetten hasznos rovarfajokat is kipusztíthatunk, ami hosszú távon tovább rontja az ökológiai egyensúlyt. A bagolylepke invázió egy-két évente természetes módon visszaszorul, jövőre várhatóan jóval kevesebb példánnyal találkozunk.
„Lehet sterilizálni a kertet, de akkor jönnek a levéltetvek, nincsenek katicák, fátyolkák, amik a tetvek ellenségei, így a levéltetveket is permetezhetjük, vagy kevesebb lesz a beporzó rovar, és a termés is, ez egy ördögi kör. Ha valahol belenyúlunk a természetbe, mint, ahogy a globális felmelegedés miatt is vannak problémák, azok egyre nagyobb és nagyobb problémákat fognak szülni. Most érezzük saját magunkon, hogy kevesebb a termés, óriási aszályok vannak, nincsenek megfelelő rovarok, amik elpusztítanák a kártevőket. Mert már agyon permeteztek mindent, és ezek kipusztultak”
– részletezte a problémát.
A beporzó rovarokként a lepkéknek még hasznuk is lehet, mivel a madarak és denevérek számára is táplálékot jelentenek, így teljes kiirtásuk ökológiai kockázatokkal járna. A megoldás kulcsa hosszú távon a globális felmelegedés hatásainak mérséklése lenne, hangsúlyozta Ábrahám Levente.