Akár 50 ezer forintos bírságot is kaphat, ha megöl egy ilyen darazsat

Tavasszal sok kertben, illetve a köztereken is megjelentek a darazsak. Sokaknak okoznak bosszúságot, azonban van egy fajta, amelyiknek a megölése bírságot vonhat maga után.

2025. május 28., 10:19

Szerző:

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy Magyarországon is megjelent az ázsiai lódarázs, ami egyre nagyobb problémát okoz hazánkban. Azonban az invaziós faj és a hagyományos darazsak mellett van egy védett rovar is, ami az emberekre nem veszélyes, ugyanakkor bírság jár érte, ha valaki megöli, olvasható az Infostart cikkében.

Ez a darázs nem veszélyes az emberekre

Az InfoRádió a tőrösdarazsakkal kapcsolatos lakossági félelmeknek járt utána, és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivőjét, Orbán Zoltánt kérdezte meg a rovarokról. A szakértő szerint bár a tőrösdarazsak látványa ijesztő lehet – különösen a nagyobb példányok akár 7–8 centiméteres szárnyfesztávolságukkal –, az embereknek semmi okuk az aggodalomra.

A Magyarországon élő hat-hét tőrösdarázs faj közül a legnagyobbak sötét, kékes-fekete színűek, testüket barnás szőr boríthatja, potrohukon pedig sárga foltok találhatók. Külsőre jelentősen különböznek a közismertebb, sárga-fekete csíkos darazsaktól.

Orbán Zoltán hangsúlyozta, hogy az óriás tőrösdarázs védett faj, természetvédelmi értéke egyedenként 50 ezer forint. Bár parazitoid életmódot folytatnak – vagyis lárváik más rovarfajok (például cincérek, orrszarvúbogarak) lárváin fejlődnek –, a kifejlett példányok nektárral táplálkoznak, így hasznos beporzók.

„Ez azt jelenti, hogy a nőstények felderítik a korhadékban élő, ott táplálkozó farontó rovarlárvákat. Ide tartoznak például a cincérek, az orrszarvúbogarak, a szarvasbogarak, rózsabogarak és akár még a cserebogárpajorok is. Félni nem kell ezektől a talajhoz közel, jellegzetesen lassan repülő darazsaktól. Ellenben érdemes leülni a közelükben és megfigyelni ezeknek az egyre fogyatkozó óriás rovaroknak az életét”

– mondta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. Kiemelte, se emberekre, se háziállatokra nem jelentenek veszélyt. Épp ellenkezőleg, érdemes leülni és megfigyelni e különleges, egyre ritkább óriásrovarokat természetes élőhelyükön.

Az ázsiai lódarázs egyre nagyobb veszélyt jelent

Korábban a 168.hu is megírta, hogy az ázsiai lódarázs miatt az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) figyelmeztetést adott ki, miután Magyarországon is észlelték az ázsiai lódarazsat (Vespa velutina). A nem őshonos, inváziós faj súlyos veszélyt jelent a hazai ökoszisztémára, különösen a méhállományra és más beporzókra. Az egyesület arra kéri a lakosságot, hogy bármilyen észlelés esetén azonnal tegyenek bejelentést.

A rovar eredetileg Ázsiából származik, ám az elmúlt években több európai országban is megjelent, köztük Magyarországon is. Az első hazai példányt 2022 augusztusában Kimlén azonosították. Az akár 2,5 centiméteres testhosszúságot is elérő darázs nemcsak méretében és fájdalmas csípésében kelt aggodalmat, hanem főként abban, hogy tömegével vadászik házi méhekre és más beporzó rovarokra, így jelentős ökológiai és mezőgazdasági kárt okozhat.

Az ázsiai lódarázs csípése allergiás reakciókat válthat ki, egyes esetekben izomgörcsöket és légzési nehézségeket okozva. Emiatt különösen veszélyes lehet az arra érzékenyek számára – számukra az azonnali orvosi ellátás életmentő lehet.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)