Több milliárdot érő arany van a Balatonban, ezért nem bányásszák ki

Régi legenda, hogy kincs rejtőzhet a Balaton mélyén, most kiderült, mennyi arany található a tóban.

2025. április 14., 14:18

Szerző:

Már az 1700-as években is gyakran beszélték, hogy kincset rejthet a Balaton. Erre még a tihanyi apát is felhívta az illetékesek figyelmét. Később kutatásokat és számításokat végeztek ezzel kapcsolatban, és kiderült, hogy valóban lehet arany a tó mélyén, azonban ennek a kitermelése nem olcsó, számolt be róla a veol.hu nyomán az Economx.

Ezért nem fogják kitermelni a Balatonban lévő aranyat

Bár legendák és tudományos kutatások szerint akár 1800 milliárd forintnyi arany is rejtőzhet a Balaton fenekén, a kormány egyelőre nem tervezi az értékes nemesfém kitermelését. Az ok prózai: a kitermelés költsége messze meghaladná a várható hasznot, ráadásul komoly ökológiai kockázatokkal is járna.

A magyar „tenger” aranytartalmára először egy 1798-as levél utalt, amelyben a tihanyi apát drágakőszemcsék jelenlétére hívta fel a figyelmet. Később Hollósvári Imre bányamérnök a Balaton iszapjában kimutatható „sárarany” nyomaira bukkant, melyből 100 kg iszapban átlagosan két szem arany volt található – ezer szem szükséges egyetlen grammhoz. A bányászmérnök úgy számolta, hogy egyetlen gramm aranyhoz 5 vasúti kocsi 50 tonnányi tartalmát kellene végigszitálni.

A szakértő számításai alapján 6 milliárd tonna iszap rejtőzhet a Balaton fenekén, amely 600 millió vasúti kocsira elegendő mennyiség lenne – ezekben összesen 120 tonna arany lehet. Az arany ráadásul 23 karátos tisztaságú, így jelenlegi árfolyamon kilogrammonként 15 millió forintot ér.

Mindezek ellenére a kitermelés technikailag és gazdaságilag is kivitelezhetetlen. A tömörödött iszapot nem lenne hova tenni, a visszahányás a tóba pedig Hollósvári szerint „sivataggá változtatná a Balaton medrét”, hiszen az eredeti tömörséget lehetetlen visszaállítani. Így a balatoni arany egyelőre marad a legenda és a tudományos kuriózum kategóriájában – kincsként, amelyhez nem érdemes hozzányúlni.

Hollósvári Imre számításai szerint, az arany úgy kerülhetett a Balatonba, hogy a Dunántúl jégkorszaki kőrétegeiben mindenütt található arany, melyeket az ezen áthaladó vízfolyások magukkal sodornak. Így a Zala az aranyat a Balatonba hordhatta, ahol fokozatosan lerakódott.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)