Tartós vendéggé vált a bűz a Balaton partján: oda az egész előszezon?
Valami bűzlik Balatonfűzfőn, a helyiek pedig tehetetlenek.
Hetek óta savanykás, szúrós bűz keseríti meg a Balatonfűzfőn és környékén élők mindennapjait – derült ki Szanyi Szilvia helyi polgármester Facebook-bejegyzéséből. Eszerint a katasztrófavédelem és a tűzoltóság többször is kivonult a helyszínre, és a Nitrokémia Zrt. területén ammóniát mutattak ki a levegőben. Bár a cég ígéretet tett arra, hogy ideiglenesen nem fogad tartályos szennyvízszállítmányokat, a szag mégis megmaradt. A helyiek szerint a helyzet tarthatatlan, és joguk van a tiszta levegőhöz.
A polgármester egy másik bejegyzéséből kiderült, a bűz megszüntetéséhez zárt technológiai rendszerre lenne szükség, amelynek kiépítése 3-4 milliárd forintba kerülne. A szennyvíz fogadását viszont a cég nem tudja teljesen leállítani, mivel a környék ipari létesítményei kizárólag ezen a rendszeren keresztül tudják kezelni a szennyvizüket. A polgármester tájékoztatása szerint ismeretlen tettes ellen környezetkárosítás gyanújával feljelentést tettek, miután feltételezhetően egy ismeretlen anyag súlyosan károsította az állami tulajdonú Nitrokémia Zrt. berendezéseit, így a közvagyon károsodása is felmerül. Az ügyben jelenleg hatósági vizsgálat folyik.
Nem csak a levegő, a Balaton vize is problémás
Sajnos nem csak Balatonfűzfőn akadtak gondok a tóval, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet friss jelentése szerint ugyanis a Balaton vizében a pikoalgák dominanciája figyelhető meg. A probléma különösen a Siófoki-medencében van jelen, ahol az algák biomasszája az időszakhoz képest tízszeres növekedést mutatott. A Keszthelyi-medencében is jelentős, közel kétszeres emelkedést tapasztaltak az előző évtizedek februári értékeihez képest.
Ráadásul emellett korábban az is kiderült, hogy megvan rá az esély, hogy a Balaton vize sóssá váljon. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és az Országos Vízügyi Főigazgatóság közös, a Hidrológiai Közlönyben megjelent tanulmánya szerinte egyértelműen látszik a Balaton sótartalmának növekedése. A kutatások szerint, az utóbbi ötven évben tartósan elkezdett növekedni a Balaton vizének a sótartalma.
A Balaton sótartalmának növekedése a klímaváltozással is összefügg, hiszen amíg korábban ilyen nem fordult elő az ezredfordulót követően napjainkig kilenc alkalommal volt a tó éves vízmérlege negatív, azaz a hozzáfolyás és a csapadék nem fedezte a párolgást, ami szükségszerűen növelte a víz tartózkodási idejét a tóban, ami az oldott sók töménységének növekedését eredményezte.
(Keiemelt képünk illusztráció. Forrás: Bence Szemerey / Pexels)