Létezik a nagy Ő? Juhász Anna és Kozma-Vízkeleti Dániel erre a kérdésre keresik a választ a Párban legújabb adásában

A nagy Ő és az igazi megtalálása sokakat foglalkoztat. Ám megtalálni az ideálisnak vélt társat manapság nem egyszerű. Ezt a témát feszegeti a Neshama TV Párban című adása. Hidas Judit vendégei Juhász Anna irodalmár és Kozma-Vízkeleti Dániel pszichoterapeuta voltak.

2025. június 15., 15:00

Szerző:

Miért tűnik olyan nehéznek ma megtalálni azt a társat, akivel nemcsak az aranylabdát lehet elkapni, de együtt is lehet maradni „amíg a halál el nem választ”? A Neshama TV Párban című műsorának legfrissebb adásában Hidas Judit író-műsorvezető Juhász Anna irodalmárral és Kozma-Vízkeleti Dániel pszichoterapeutával beszélgetett arról, hogyan választunk párt a 21. században, mi az elfogadás valódi próbatétele, és hogy tényleg létezik-e a nagy Ő.

Így változott meg a párválasztás

A beszélgetés nyitányaként rögtön egy mélyen gyökerező dilemmát tárgyaltak: régen a család választott párt, ma viszont minden az érzelmekről szól.

„Ma azzal akarunk élni, akit szeretünk, régen meg azt szerettük meg, akivel éltünk”

– mondta Kozma-Vízkeleti Dániel. Juhász Anna Anna Karenina történetén keresztül idézte meg, milyen, amikor valaki egy „vágyölő házasságban” él, majd beleugrik egy szenvedélyes szerelembe, ami végül szertefoszlik: „A XXI. században is újra meg újra ezt a dilemmát játsszuk le, csak más eszközökkel.”

A szakember szerint a párválasztás valójában nem egy racionális döntés, hanem egy erőteljes, gyakran öntudatlan intuíció. „Mint amikor meglátunk egy táskát: kell, és kész. Aztán jön a kérdés: hogyan csiszolódunk össze?” A hosszú távú kapcsolatok kulcsa szerinte nem az azonos zeneízlés vagy iskolai végzettség, hanem a „szándék”: hajlandó vagyok-e erőfeszítést tenni a kapcsolatért, nem a másikért, hanem értünk?

Juhász Anna személyes példát hozott:

„Volt olyan kapcsolatom, ahol a férfi sosem jött el egy rendezvényemre sem. Zavarta, hogy én a színpadon vagyok.”

Elmondása szerint sokáig nem találta meg azt a társat, aki elfogadta volna őt „izzásában” – ahogy ő nevezi. „A mostani kapcsolatom azért más, mert kíváncsi rám. Úgy ismerte meg az apukámat – aki nem élt már –, hogy filmet akart forgatni róla.”

Kozma-Vízkeleti Dániel ugyanezt a gondolatot hangsúlyozta: „Nem biztos, hogy az a nagy ő, akit elsőre elképzelünk. Lehet, hogy csak egy közepes ő, de attól válik értékessé, hogy közösen építünk valamit.”

A hosszú kapcsolat sokszor egy döntés

A szerelem mulandó, de a kapcsolat döntés kérdése. „Sokszor nem is tudatosan hozzuk meg a döntést” – állítja a pszichológus. „Elég az, ha úgy csinálunk, mintha nem döntöttünk volna, de már az is döntés.” Az elköteleződés nem egy nagy, romantikus gesztus, hanem sok apró szándék, amivel újra és újra a másik felé fordulunk.

A műsor végére egy különösen provokatív téma került terítékre: ki választ tulajdonképpen? Kozma-Vízkeleti Dániel szerint a hagyományos nemi szerepekben a férfi kezdeményez, de „a nő dönt”. Juhász Anna viszont épp az ellenkezőjét tapasztalta: „A fejed tetejére állhatsz nőként, ha a férfi nem akar, akkor nem lesz kapcsolat.” Szerinte sok nő éppen ettől szenved ma, mert hiába a bátorság vagy nyitottság, ha nincs visszajelzés.

Ez a kettősség vezetett oda, hogy megállapították: ma már nem érvényesek a régi szereposztások. Az egyenrangúság, az önismeret, az érzelmi intelligencia és a felelősségvállalás a legfontosabb kulcsszavak. „A kapcsolatot a kölcsönösség legitimálja – mondta Kozma-Vízkeleti , mindkét félnek lehetősége és felelőssége van a kezdeményezésre és az elköteleződésre is.”

Ezen múlhat a sikeres párkapcsolat

A beszélgetés során többször is előkerült az elfogadás szó, amely a párkapcsolatok egyik leggyakrabban hangoztatott, ám legnehezebben megvalósítható összetevője.

„Mindenki elfogadónak tartja magát, amíg a másik pontosan úgy gondolkodik, mint ő”

 – jegyezte meg ironikusan Juhász Anna.

A valódi elfogadás viszont nem a felszínen működik, hanem a mélyebb közös térben dől el: „Tudunk-e egymásra figyelni? Van-e egy közös auránk?” – tette fel a kérdést.

A mese ott ér véget, hogy „boldogan éltek, míg meg nem haltak”. De mi történik ezután? A válasz: munka. Hosszú távú együttműködés, közös építkezés, fájdalmak elengedése és közös nevetés. A boldogság nem az aranylabda megtalálása, hanem annak megtartása, újra és újra. A párkapcsolatok nem a „nagy Ő”-n, hanem a „nagy MI”-n múlnak. Nem az számít, hogy valaki tökéletesen passzol hozzánk, hanem hogy hajlandó-e velünk együtt formálódni, együtt nőni, és együtt hinni abban, hogy mindent rendbe lehet hozni.

Neshama TV adásai megtalálhatók az alábbi csatornákon. Kövessetek minket!

 

(Kiemelt kép: Párban, a fotón Hidas Judit, Juhász Anna és Kozma-Vízkeleti Dániel láthatóak) 

A Párban legfrissebb adása igazi tabudöntögető beszélgetés két férfival arról, amit sokan félnek kimondani: milyen frusztrációkkal, ellentmondásokkal és szerepzavarokkal él ma a modern férfi. Az író Péterfy Gergely és a pszichiáter dr. Bánki György szembenéz saját apaképeivel, a patriarchális beidegződésekkel és azzal, miért nincs ma „kottázott” férfiminta.