Hack Péter egykori politikus Otthon a rabbinál: Fiatalon zavart, ha másoknak többjük volt, ma már...
Hack Péter 1990 és 2002 között országgyűlési képviselő volt, talán innen ismerik a legtöbben. Azóta sok idő telt azonban el, ismerkedjünk meg vele újra a Neshama TV jóvoltából az Otthon a rabbinál új epizódjában!
Az Otthon a rabbinál című interjúsorozat alapja, hogy Megyeri Jonatán rabbi hétről hétre minden részben valaki mást lát vendégül: ezúttal Hack Péter kerül sorra. Az egykori politikus 1990 és 1994 között az SZDSZ-frakció helyettes vezetője, annak általános és igazságügyi szóvivője volt, majd 1994 és 1999 között frakcióvezető-helyettesként, illetve 1998 és 2002 között a jogi és közbiztonsági kabinet vezetőjeként tevékenykedett. 2002-ben lépett ki az SZDSZ-ből. Amikor a rendszerváltáskor bekerült a parlamentbe, már hívő volt: 28 évesen, 1987-ben csatlakozott a Hit Gyülekezetéhez, amelynek most már vezető lelkésze amellett, hogy egyetemi tanár is. Alább lehet megnézni-meghallgatni a vele készült beszélgetést, amit néhány érdekes téma kiemelésével ajánlunk az ön figyelmébe.
Hack Péter megtért és életmódot váltott
Hack Péter azt meséli, hogy egykori tanítványa, aki mély depresszióval küzdött, egy nap arról számolt be, hogy találkozott a Messiással. Így találkozott először a Hit Gyülekezetével. A későbbi lelkészt eleinte taszították a karizmatikus kereszténység külsőségei – az örömteli éneklés, a tánc –, de az üzenet, Németh Sándor prédikációi erőteljesen megszólították: „A tartalom nagyon vonzott, a külsőségek ellenére.” 28 éves volt, amikor megtért a Hit Gyülekezetéhez, és elhagyta korábbi életmódját.
„Napi két csomag cigaretta, egy üveg vodka pár nap alatt – ez volt a régi életem. De megtérés után egy kortyot sem ittam, és a cigaretta is egyik napról a másikra tűnt el”
– emlékszik vissza Hack Péter, aki azóta boldog házasságban él, két felnőtt lánya és négy unokája van, a legkisebb épp a beszélgetést megelőző pénteken született. Nemcsak családilag, hanem hivatásában is új irányt vett. A pécsi Hit Gyülekezete lelkészeként szolgál, amely ma már 1000 fős közösség.
„Ez egy színes gyülekezet, ahol egymás mellett rakják a térkövet a rendőrök és volt bűnözők”
– így írja le a közösséget Hack Péter. A gyülekezethez tartozik iskola és óvoda is, a közösség részét képezik roma családok, orvosok, egyetemi oktatók – igazi társadalmi sokszínűség.
Hack Péter így áll hozzá mások gazdagságához
Hack Péter szerint a jogi és vallási pálya nem ellentétei, hanem kiegészítői egymásnak. Emlékezetes, hogy tavaly őt jelölte államfőnek az LMP. Szakmai karrierje során különösen érdekelte a büntetőjog szociálpszichológiája – az, hogy az emberek miként élik meg a jogi eljárásokat.
„A legtöbb elítélt nem az ügyésszel vagy a bíróval volt elégedetlen, hanem a saját védőjével – mert nem érezte, hogy igazán mellette áll”
– mondja Hack Péter, hozzátéve, hogy ez a tapasztalat mélyen összecsengett hitbeli meggyőződésével az igazságosságról, méltóságról és felelősségről. A megtérésével nemcsak életmódja, de hozzáállása is radikálisan megváltozott. Így fogalmaz:
„Fiatalon zavart, ha másoknak többjük volt. Ma már őszintén örülök mások örömének.”
A beszélgetés zárásaként Hack Péter hangsúlyozta: az igazi gazdagság nem a bankszámlán, hanem a megelégedettségben és abban mérhető, hogyan éljük meg a hitünket a hétköznapokban.
(Kiemelt kép: Neshama TV)