„Harcolok érte, hogy a nőiség ne egy sztereotip doboz legyen” – Palya Bea és Geist Klára a női-férfi szerepekről beszélgettek a Párban legújabb adásában

A 21. században nem egyszerű eligazodni a nőiség és a férfiasság között. A téma bonyolult, a kérdések összetettek, de Hidas Judit, a Párban műsorvezetője Palya Beával és Geist Klárával próbált válaszokat találni.

2025. június 24., 16:00

Szerző:

A Neshama TV Párban című műsorának legfrissebb epizódja a modern női-férfi szerepek útvesztőjébe kalauzolta a nézőket. Hidas Judit műsorvezető vendégei Geist Klára tanácsadó szakpszichológus, családterapeuta és Palya Bea énekes, dalszerző, tréner voltak. Két olyan nő, akik nemcsak reflektálnak a saját női tapasztalataikra, hanem tudatosan formálják is azokat. A beszélgetés kendőzetlen őszinteséggel tárta fel, milyen lehet ma nőnek és férfinak lenni egy folyamatosan átalakuló világban.

Létezik még egyáltalán a nőiség?

A műsorindító kérdés nem kerülgette a forró kását: ma, amikor minden spektrumokra bomlik, van-e még értelme egyáltalán nőiségről beszélni? Palya Bea határozottan állította: „Számomra van. És én erről nagyon nagy örömmel tudok beszélni.” A szóhasználat: női, feminin, yin, lehet sokféle, de az élmény és a tapasztalat szerinte igenis létező, mélyen testbe írt valóság.

Geist Klára hozzátette: „Én is harcolok érte, hogy a nőiség ne egy sztereotip doboz legyen.” Terápiás munkájában gyakran látja, hogy kliensei sokszor szitokszóként viszonyulnak a női szerephez, főleg ha otthon rossz mintákat láttak.

„Ha nőként nem tudjuk elfogadni, hogy léteznek női szerepek, akkor saját magunkat nem tudjuk elfogadni.”

A női lélek kapcsolati érzékenysége, az empátia, a testtudatosság, ezek mind olyan készségek, amelyekről Palya Bea szerint nem szabad lemondani. „Mi ki vagyunk gyúrva a kapcsolati érzékenységre, a testünk erre van teremtve.” Hozzátette: a modern férfiak is sokat tanulhatnak ebből, és tanulnak is. „A férfinak vissza lehet nyerni azt a fajta alfa erejét, akkor is, ha kapcsolódik az érzelmeihez, mert a kettő nem ellentét.”

Geist Klára szintén megerősítette: a női oldal tanítja a partnerét az érzelmi jelenlétre, és ebben óriási változás zajlik. A férfiak egyre nyitottabbak, jönnek terápiára, keresik az intimitást. Ugyanakkor a gyerekkori minták súlya hatalmas. „Ha az anyák nem voltak érzelmileg jelen, a fiúk is nehezebben kapcsolódnak.”

Ez a modern kapcsolatok legnagyobb csapdája

Az adás egyik legfontosabb gondolata, hogy a mai családokban gyakran nincs tér a meghittségre.

„Átlagban napi négy perc jut meghitt beszélgetésre”

– mondta Geist Klára. Az intimitáshiány miatt sok kapcsolat intellektuális vagy teljesítményalapúvá válik, a valódi közelség viszont elvész. És ahol nincs meghittség, ott könnyen jön a szerepzavar, a kérgesedés, főleg a női oldalon.

Palya Bea szerint: „Nagyon sok nő attól fél, hogy ha nem kemény, nem karrierista, akkor visszazuhan a régi, kiszolgáltatott szerepbe.” A megoldás a tudatos kommunikáció és a konszenzuson alapuló szerepváltás lehet, például a párkapcsolati „szerződés”, amelyet ő maga is megírt.

Talán a beszélgetés leginspirálóbb mozzanata Palya Bea személyes példája:

„Volt egy párkapcsolati előszerződés tervezetem. Azt is megírtam benne, hogy ketten is ugyanolyan jó, mint egyedül. Aztán a párom mondta: miért nem azt írod, hogy jobb ketten?”

A szerződésben rögzítettek olyan kérdéseket is, mint: ki mennyi időt tölt magával, hogyan működik a tanulás, hogyan ápolják az intimitást. És igen, humorral is fűszerezte a témát: „Mondtam, hogy én csináltatok egy pólót, az van el, hogy elérhető, de van ott egy agy, egy szív és egy álló pénisz. Aki mindhárom szinten elérhető, az jelentkezzen.”

Az érzelmek kezelésében is sok tanulnivaló van mindkét oldalon. Palya Bea hangsúlyozta: „A mai nő nem azt várja, hogy a férfi kivonuljon, ha ő dühös. Csak maradjon ott, tartsa a teret.” Geist Klára ehhez hozzátette: „Ezt holdingnak is hívjuk. A legnagyobb szükség erre a gyerek érkezésénél van, de később is, a párkapcsolatban is ez a kulcs.”

Intimitás, mint közös tanulás

A beszélgetés végén mindkét vendég hangsúlyozta: ez egy közös út. „Nem a tökéletességet keressük, hanem azt, hogy az intimitásban szülessenek meg az új minták” – fogalmazott Geist Klára.

Palya Bea pedig zárásként így fogalmazott: „Ez egy közös tanulás, amiben megengedhető a botladozás is. A férfiaknak is nehéz, nekünk is nehéz. De ha van kíváncsiság, figyelem, akkor lehet ebből nagyon sokat építeni.”

Neshama TV adásai megtalálhatók az alábbi csatornákon:

 

(Kiemelt kép: Párban, a fotón Hidas Judit, Geist Klára és Palya Bea láthatóak) 

A Párban legfrissebb adása igazi tabudöntögető beszélgetés két férfival arról, amit sokan félnek kimondani: milyen frusztrációkkal, ellentmondásokkal és szerepzavarokkal él ma a modern férfi. Az író Péterfy Gergely és a pszichiáter dr. Bánki György szembenéz saját apaképeivel, a patriarchális beidegződésekkel és azzal, miért nincs ma „kottázott” férfiminta.