Hogyan lehet jó társat találni? Liora Ruth és Kánya Kata erre keresik a választ a Párban legújabb adásában

A párkeresés manapság nem egyszerű, ebben próbál segíteni a Párban legújabb adása. Hidas Judit vendégei most Kánya Kata és Liora Ruth voltak. 

2025. július 10., 15:00

Szerző:

A párkeresés kérdése mindig kényes téma, hát még akkor, ha két egészen különböző női világból próbáljuk megfejteni. A „Párban” című műsor friss epizódjában Hidas Judit vendégei Kánya Kata, a legendás műsorvezető és társkereső iroda alapítója, valamint Liora Ruth, ortodox hívő zenész voltak. A beszélgetés pedig mindent megmozgatott: az online randizás illúzióitól a vallási szentségekig, a zebra közepén szembejövő „igazi” képzetétől az isteni jelenlétig egy házasságban.

Erre van szükségük a fiataloknak

Kánya Kata már az elején leszögezte, huszonéveseket nem enged be az irodájába. „Nekik még nem az igazit kell keresni, nekik még élni kell, még csalódni kell, még boldognak kell lenni, még el kell hagyni és elhagyatva lenni, hogy tapasztalatokat szerezzenek, mert anélkül nem lehet jól társat választani.” Az igazi keresése tehát nem az élet elején kezdődik, hanem ott, ahol már tudjuk: kit NEM akarunk.

A társkeresés problematikája ma már jóval árnyaltabb, mint régen. Az egyetem után, a munkahelyen, ahol „ő a legfiatalabb”, egyre kevesebb a lehetőség természetes ismerkedésre.

„A véletlen azért véletlen, mert ritkán fordul elő”

– mondja Kata, hozzátéve, hogy az iroda nem kizárja az életet, hanem kiegészíti. Sőt, van egy titok, amit sosem árul el: „azok, akik eljönnek az irodába, az életben lényegesen hamarabb találják meg a társukat”.

A hagyományos vallásos zsidó párkeresés struktúrája Liora Ruth szerint meglepően hasonlít a modern, professzionális rendszerekre – csak spirituális mélységgel bővítve. „A bölcseink felismerték, hogy egy párkapcsolat érzelmileg olyan nagy súlyú, hogy nem szeretnénk involválódni valakivel, akivel nem egy irányban vagyunk.” Ezért fontos a szűrés: életcélok, családkép, életmód.

A közös kiindulási pont nemcsak könnyebbé, de tartósabbá is teheti a kapcsolatot. Az ortodox zsidóságban a házasság szentség, „kidusin”, amely a szó szoros értelmében is elválasztás – a férfi és nő kölcsönösen kiemeli egymást a világból, Isten jelenlétével. „Ha ezt a dimenziót kivesszük, marad csak a tűz – és a tűz az égetni is tud,” – mondja Liora, utalva a kabbalisztikus magyarázatra.

Ez a modern világ legnagyobb problémája

A modern világ egyik legnagyobb átka a türelmetlenség, ebben mindkét vendég egyetért. „Annyira türelmetlenek a társkeresők, mert akkor jönnek el, amikor már nem bírják tovább az egyedüllétet,” – mondja Kata. A folyamat elviselése, újrakezdése, rossz randik, új próbálkozások, ezekhez érettség és önismeret kell.

Liora is megerősíti: „mindent készen várunk, mint a mikrós kaját, a kapcsolatokat is.” A probléma, hogy a romantikus filmek, a média illúziói elhitették velünk, hogy az igazi pillanatok alatt megtalál, amikor összevillan a tekintet. De „nem ismerem, nem tudom, ki csoda. ez nem róla szól, hanem rólam, a saját projekciómról”.

Kánya Kata frappánsan mesél egy viccet Józsi bácsiról, aki az árvíz közepén is csak a Jóistent várta, miközben motorcsónak, majd ladik jött érte. „Ez így nem működik. A sorsnak partnerei vagyunk.” A zsidó hagyomány szerint is: az isteni terv nem érvényesül, ha az ember nem teszi hozzá a magáét. Mozdulat nélkül nincs megérkezés.

A párkeresést projektként is kell kezelni: mennyi időt, pénzt, energiát szánunk rá? Kata szerint: „Ha az elmúlt egy évben nem került az életedbe tíz potenciális lehetőség, akkor valamit csinálni kell.”

Ezért fontos a példamutatás

Liora szerint a házasság nemcsak két ember, hanem a közösség, a család és a gyerekek számára is példa.

„Ha egy szülő újraházasodik, a gyereke a házasság szentségében nő fel – nem abban, hogy összeköltözünk, aztán szét.”

A vallásos keret ehhez biztos hátteret ad, rugalmassággal, de spirituális komolysággal.A szentség pedig nem korfüggő. Az ortodox közeg ismeri a „második kör” kapcsolatait, de ott is fontos a házasság, mint spirituális döntés. És talán itt válik el a kapcsolat, mint élmény, és a kapcsolat, mint életútépítés: az egyik gyors, intenzív – a másik lassú, de stabil.

A beszélgetés egyik legfontosabb tanulsága mégsem az, hogy vallásosnak kell lenni ahhoz, hogy komolyan vegyük a házasságot – hanem hogy dönteni kell. Tudatosan, önismerettel, belátással. És talán szerencsével is. Ahogy Liora Ruth fogalmaz:

„Ha férfi és nő találkozik, ott van a tűz, de ha Isten is ott van, akkor lesz belőle fény.”

Neshama TV adásai megtalálhatók az alábbi csatornákon:

 

(Kiemelt kép: Párban, a fotón Hidas Judit, Kánya Kata és Liora Ruth láthatóak) 

A Párban legfrissebb adása igazi tabudöntögető beszélgetés két férfival arról, amit sokan félnek kimondani: milyen frusztrációkkal, ellentmondásokkal és szerepzavarokkal él ma a modern férfi. Az író Péterfy Gergely és a pszichiáter dr. Bánki György szembenéz saját apaképeivel, a patriarchális beidegződésekkel és azzal, miért nincs ma „kottázott” férfiminta.