Túléli a szerelem a gyermekvállalást? Villányi Gergő és Tzivia Myers adnak választ a kérdésre

A Neshama TV Párban című műsorának a vendégei Villányi Gergő pszichológus és Tzivia Myers rebecen voltak. Hidas Judittal közösen azt a témát járták körbe, hogy mi történik a párkapcsolattal, amikor megérkezik a gyermek. 

2025. május 28., 15:00

Szerző:

Mi történik a szerelemmel, amikor belép a képbe egy kisbaba? Tényleg megment vagy épp szétrobbant egy kapcsolatot a gyerekvállalás? A Neshama TV Párban című műsorának legfrissebb epizódjában Hidas Judit író és műsorvezető ezúttal a gyerekvállalás és a párkapcsolati krízis közötti kapcsolatot boncolgatta két rendkívül őszinte vendégével: Villányi Gergő pszichológussal és Tzivia Myers rebecennel. 

Így változtatja meg a gyermek érkezése a párkapcsolatot

Már a nyitókérdés mélyen belevágott a témába: vajon a gyerekvállalás mindig krízist hoz? Villányi Gergő szerint ez egy normatív krízis, vagyis olyan fordulópont, amely mindenkit érint, még akkor is, ha tudatosan készülnek rá. Megváltozik a kapcsolat szerkezete, dinamikája, és ez feszültségeket okoz.

„Akár már a várandósság alatt, de különösen utána, a gyereknevelésben jelenik meg, hogy ki mit vár, ki mit tesz, és hogyan reagál”

– mondja a szakember.

Tzivia Myers szerint az ortodox zsidó közegben a gyerekvállalás nem csupán opció, hanem a házasság lényegi része. „Már a randevúk során előkerül, ki hány testvérrel nőtt fel, hány gyereket szeretne. Ez a zsidó élet természetes része” – mondta. A zsidó családokban gyakori, hogy már a házasság első évében megérkezik az első baba, ami gyorsan teszteli a kapcsolat stabilitását is. Ugyanakkor Myers szerint ennek előnye is van: „nincs idő belekényelmesedni a gyerek nélküli életformába”.

A rebecen és a pszichológus is saját tapasztalatokat osztottak meg. Tzivia Myers elmesélte, hogy férje 13 testvér közül a negyedik, így rengeteg családi praktikát hozott a kapcsolatukba. „Én meg tankönyvekben kerestem a megoldásokat, mert nem volt kisebb testvérem. Ez a kettősség időnkként konfliktusokat is hozott, de végül kiegészítettük egymást” – mesélte. 

Ez segíthet kezelni a krízist

Hidas Judit szerint a párkapcsolati egyensúlyt leginkább a tervezés és a rugalmasság játéka őrzi meg. Villányi Gergő rámutatott, hogy a közösségnek kulcsszerepe lehet a krízis enyhítésében.

„Ha van barát, család, nagyszülő, aki besegít, az még ha láthatatlan is, de tartóoszlop a kapcsolatban. Ha nincs, az nagyon hamar észrevehető”

– mondta Villányi Gergő.

Tzivia Myers őszintén beszélt a mindennapi családi kihívásokról is. Megosztotta, hogy a kislányuk „nem a tankönyv szerint” aludt. Emiatt meg kellett tanulniuk, hogy ami másnál működik, az lehet, hogy náluk nem fog, és fordítva.  

A műsor egyik legfontosabb részében az apák szerepéről volt szó. Villányi Gergő szerint: „Kevés apaközösség van, kevés a minta, a támogatás. Sokan inkompetensnek érzik magukat, vagy kirekesztődnek az anya-baba egységből.” Tzivia Myers azzal egészítette ki, hogy a férfiak sok esetben humorral dolgozzák fel az érzéseiket. Szerinte ez is egy feldolgozási forma.

„Manapság az emberek azt hiszik, mindig boldognak kell lenniük, és ez nyomást tesz a párokra. De nem baj, ha hajnali háromkor nem vagy boldog. Az is az élet része”

– mondta Tzivia Myers. Utalva arra, hogy a krízis nem gond, hanem az a probléma, ha nem beszélünk róla.

„Nem mindenki alkalmas arra, hogy szülő legyen. Sőt, van, akinek nem is kellene, mert még nem dolgozta fel a saját traumáit. Nem bűn, ha valaki nem érzi késznek magát”

– egészítette ki Villányi Gergő.

Az ortodox zsidó házassági szabályok, mint a mikvéhez kötött házasélet, olyan rendszeres „resetet”, havonta kínálkozó újrakezdést biztosít a kapcsolatban, amit sok, világi életet élő házaspár hiába keres. „A tilalom nem elutasítás, hanem idő a vágyakozásra, és ez felfrissíti a kapcsolatot” – mondta Myers.

Neshama TV adásai megtalálhatók az alábbi csatornákon. Kövessetek minket!

 

(Kiemelt kép: Párban, a fotón Hidas Judit, Tzivia Myers és Villányi Gergő láthatóak) 

Milyen gyerekkori mondatok íródnak belénk annyira mélyen, hogy felnőttként is ezek mozgatják kapcsolatainkat, döntéseinket, határainkat? A Neshama TV Párban című műsorának legújabb epizódjában Hidas Judit beszélget Szily Nórával és dr. Szabó-Bartha Anett pszichoterapeutával arról, hogyan alakulnak ki bennünk azok a láthatatlan lelki mintázatok – a pszichológiában sémáknak nevezett struktúrák –, amelyek észrevétlenül befolyásolják, kivel és hogyan lépünk kapcsolatba, és miért ismételjük újra ugyanazokat a köröket.