Mérgező „eper” bukkant fel a magyar kertekben, ezért nem szabad megenni

Furcsa „eper” jelent meg sok hazai kertben, mutatjuk, miért lehet veszélyes.

2025. június 15., 12:51

Szerző:

Egyre gyakrabban jelennek meg olyan növények Magyarországon, melyek korábban nem voltak jellemzőek hazánkra. Egyes fajok más növényeket veszélyeztetnek, ám olyanok is akadnak, amelyek mérgezőek. Az alábbi „eper” az utóbbiak közé tartozik, mivel komoly problémákat okozhat, ha valaki elfogyasztja, írta meg a Pénzcentrum.

Egyre gyakrabban bukkan fel ez a veszélyes „eper”

A hazai kertekben és erdőszéleken egyre gyakrabban bukkan fel az indiai szamóca (Potentilla indica), más néven indiai pimpó. A növény látványra megtévesztésig hasonlít a jól ismert erdei szamócára, azonban fogyasztása nem ajánlott, mivel bár nem halálosan mérgező, emésztési problémákat okozhat.

Az indiai szamóca dísznövényként vagy talajtakaróként került hazánkba, de mára sok helyen vadon terjed, és csábító piros bogyói miatt különösen veszélyes lehet a gyerekekre. A termés felfelé áll, míg az erdei szamócáé lefelé csüng, ez az egyik legegyszerűbb megkülönböztető jegy. Továbbá az indiai szamóca sárga virágot hoz, míg az erdei változatnak fehér a virága.

Íze jellegtelen, élvezeti értéke nincs, így ritkán fogyasztanak belőle sokat, ez szerencse, mert egyes kutatások szerint nagy mennyiségben enyhébb mérgezési tüneteket válthat ki. A toxikológiai adatok ugyan korlátozottak, de érdemes óvatosnak lenni, különösen gyermekek vagy állatok jelenlétében.

Érdekesség, hogy levelei gyógynövényként is alkalmazhatók: fertőtlenítő, vértisztító, lázcsillapító hatást tulajdonítanak neki, borogatásként pedig rovarcsípésekre, kelésekre is bevethető. Bár a növény mutatós, érdemes eltávolítani, különösen kisgyermekes háztartásokban. Az erdőn vagy mezőn járva pedig fontos, hogy gyerekekkel időben megtanítsuk: nem minden „eper” ehető!

Így került Magyarországra

Az indiai szamóca (Potentilla indica) egyre gyorsabban terjed Magyarországon, noha nem őshonos növény: az 1800-as évek elején Anglián keresztül érkezett Európába, ahol dísznövényként ültették. Eredeti élőhelye Ázsia trópusi és szubtrópusi vidékei, Afganisztántól Japánig és egészen Indonéziáig terjed.

Bár a növény látványos és mutatós, főként virágzáskor, jelenléte a kertekben komoly ökológiai kockázatot is jelenthet. Gyorsan terjed és könnyen kiszorítja az őshonos fajokat, beleértve a jól ismert és kedvelt erdei szamócát is. Dísznövényként és talajtakaróként került be, de mára vadon is elterjedt, ahol kontroll nélkül burjánzik.

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az indiai szamóca ökológiai agresszivitása miatt érdemes kordában tartani, esetenként eltávolítani, különösen természetközeli területeken. A szép külső ellenére hosszú távon veszélyeztetheti a biodiverzitást és az őshonos növényközösségeket. A figyelemfelkeltő piros bogyók és sárga virágok ne tévesszenek meg senkit, az indiai szamóca nemcsak gyanús külsejű „álgyümölcs”, de biológiai betolakodóként is komoly figyelmet érdemel.

 

(Kiemelt kép: Pixabay)