Így lesz a lakásából a betörők álma – erre figyeljen nyaralás előtt
Ha több napra is felügyelet nélkül marad egy lakás, az a betörőknek is gyorsan fel fog tűnni.
A nyaralások időszak a betörők számára is mozgalmas, hiszen ilyenkor sok lakás üresen áll, így még nagyobb az esélyük arra, hogy zavartalanul kirabolhassák. Egy friss, nemzetközi kutatás szerint – amelyben maguk az elítélt betörők árulták el módszereiket – meglepő dolgok derültek ki arról, miért válhat egy-egy otthon könnyű prédává a távollétünk alatt.
Az EconomX arról írt, hogy a kutatás során bűnelkövetők egy virtuális lakóövezetben járhattak körbe, ahol különféle házak előtt drága autók, kerékpárok, elektronikai dobozok, sűrű bokrok vagy épp biztonsági figyelmeztető táblák voltak elhelyezve. A résztvevőknek azt kellett eldönteniük, melyik házba törnének be legszívesebben.
A válaszokból egyértelműen kiderült, hogy
- a nagy értékű, könnyen mozdítható tárgyak (pl. elektronikai eszközök) a legvonzóbbak,
- a lebukás kockázata kevésbé számít, ha a zsákmány ígéretes
- a drága autó, a márkás bicikli vagy az üres műszaki doboz a szemetesben mind-mind felhívja a figyelmet az értékes portékára
Sokan azt gondolják, hogy egy „Kamerával megfigyelt terület” felirattal ellátott tábla eltántorítja majd a betörőket. A valóságban azonban ezek épp ellenkező hatást válthatnak ki: a tapasztaltabb bűnözők szerint ezek a házak valószínűleg értékesebbek, ezért még inkább célponttá válnak.
Ettől válik a lakás célponttá
A sűrű növényzet, a magas sövények vagy bokrok ideális rejtekhelyet nyújtanak a betörőknek. Az ilyen házaknál alacsonyabbnak érzik a lebukás esélyét, főleg ha az utca is csendes, kevés a járókelő, vagy ahol a szomszéd sem lát rá közvetlenül a bejáratra. A kutatások és rendőrségi tapasztalatok szerint a bukóra hagyott ablak vagy félig nyitott ajtó szintén meghívó a betörőknek. Ezeket a helyeket könnyűszerrel feltörik, és sokszor percek alatt bejutnak a lakásba.
A nyaralás alatt posztolt tengerparti fotók, helymegjelölések vagy élő bejelentkezések is veszélyt jelenthetnek. A betörők ma már nemcsak az utcákat, hanem az internetet is figyelik, és célzottan keresik azokat, akik nyilvánvalóvá teszik távollétüket. Egy rosszkor közzétett poszt akár a biztosító kártérítését is veszélybe sodorhatja.
Mit tehet, hogy ne legyen veszélyben a lakás?
Ne hagyjon értékes tárgyakat szem előtt: az autót, a biciklit vagy az elektronikai eszközök dobozait lehetőleg ne hagyja kint jól látható helyen. Kerülje a nyitva hagyott ablakokat, ajtókat, indulás előtt kétszer is ellenőrizze az összes nyílászárót. Ne bízzon vakon a figyelmeztető táblákban, ezek ugyanis önmagukban nem jelentenek védelmet.
Kérjen meg egy szomszédot vagy barátot, hogy nézzen rá a házra rendszeresen. A mozgás, a kiürített postaláda, a fel-le kapcsolt lámpák azt a látszatot keltik, hogy van otthon valaki. A közösségi médiában csak hazatérés után ossza meg nyaralási élményeit: ne adjon tippeket a bűnözőknek a távollétéről. Gyanús mozgás esetén azonnal értesítse a rendőrséget, és ne várjon a távfelügyelet vagy a szomszéd intézkedésére.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)