Veszélyben a Balaton, ez komoly problémát okozhat a nyári szezonban

A Balatonban nagy mennyiségben találhatóak meg a pikoalgák, ami szokatlan ebben az időszakban.

2025. április 2., 15:50

Szerző:

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet friss jelentése szerint a Balaton vizében a pikoalgák dominanciája figyelhető meg, különösen a Siófoki-medencében, ahol az algák biomasszája az időszakhoz képest tízszeres növekedést mutatott. A Keszthelyi-medencében is jelentős, közel kétszeres emelkedést tapasztaltak az előző évtizedek februári értékeihez képest, olvasható az Infostart cikkében.

Nagy mennyiségben találtak pikoalgákat a Balaton vizében

A pikoalgák apró méretűek, mindössze 1-3 mikrométeresek, és speciális technikával, epifluoreszcens mikroszkópiával mutathatók ki. A Keszthelyi-medencében az algaösszetétel 60 százalékát, míg a Siófoki-medencében 91 százalékát ezek a kisméretű algák tették ki. 

Február végén a Balaton vízhőmérséklete mindössze 1,5 Celsius-fok volt, ami továbbra is téli körülményeket idézett. Ennek ellenére az algabiomassza a Keszthelyi-medencében az évtizedes átlagoknak megfelelően alakult, míg a Siófoki-medencében a mérések kezdete óta rekordmagas értéket értek el. A kutatók korábban, 2024 augusztusában is jelentős növekedést észleltek, amikor a fonalas cianobaktériumok évtizedek után újra nagy tömegben jelentek meg.

A kora tavaszi időszakra jellemző, nagyobb méretű algák, mint például a Monoraphidium és a Cyclotella, egyelőre nem jelentek meg jelentős biomasszával. A kutatók szerint az algák összetétele és mennyisége a következő hetekben változhat, ahogy a vízhőmérséklet emelkedik. A pikoalgák növekedésének oka egyelőre nem teljesen tisztázott, azonban az elmúlt évek klímaváltozási hatásai és a vízminőségi változások is szerepet játszhatnak a jelenség kialakulásában.

Akár sóssá is válhat a Balaton

Korábban a 168.hu is beszámolt róla, hogy van rá esély, hogy a Balaton vize sóssá váljon. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és az Országos Vízügyi Főigazgatóság közös, a Hidrológiai Közlönyben megjelent tanulmánya szerinte egyértelműen látszik a Balaton sótartalmának növekedése. A kutatások szerint, az utóbbi ötven évben tartósan elkezdett növekedni a Balaton vizének a sótartalma.

A Balaton sótartalmának növekedése a klímaváltozással is összefügg, hiszen amíg korábban ilyen nem fordult elő az ezredfordulót követően napjainkig kilenc alkalommal volt a tó éves vízmérlege negatív, azaz a hozzáfolyás és a csapadék nem fedezte a párolgást, ami szükségszerűen növelte a víz tartózkodási idejét a tóban, ami az oldott sók töménységének növekedését eredményezte.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)