Bankkártyával fizetne a nyaralás alatt? Így spórolhat a legtöbbet
Ha bankkártyával szeretne fizetni, alaposan gondolja át hogyan, mivel nőhetnek a kiadásai.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy a külföldi nyaralás előtt érdemes átgondolni, hogy mennyi valutát visz magával, valamint azt, hogy használja-e a célországban az ATM-et vagy sem. Azonban a bankkártyával való fizetést is ajánlott átgondolni, mivel nem mindegy, hogy melyik bank hogyan váltja a devizát, derült ki a money.hu elemzéséből.
Ezt gondolja át, ha bankkártyával fizetne a nyaraláson
Sokan még mindig úgy gondolják, hogy a Revolut vagy a Wise középárfolyamon, díjmentesen vált devizát, pedig ez már jó ideje nem igaz. hívta fel a figyelmet a money.hu szakértője. Bár ezek a szolgáltatók gyakran még mindig jobbak, mint egy átlagos banki árfolyam, több magyar pénzintézet ma már valódi középárfolyamot kínál, akár díjmentesen is.
A Gránit Bank például havi 650 ezer forintig teszi lehetővé a mobilalkalmazásban a középárfolyamon történő devizaváltást, teljesen díjmentesen és kötöttségek nélkül. Az Erste Bank év végéig akciósan kínál középárfolyamos váltást, ami 600 ezertől 1 millió forintig terjedhet ügyfélkategóriától függően. Az OTP Banknál külön Árfolyam+ szolgáltatást kell aktiválni, ami most díjmentes, így összesen akár 1,2 millió forintig is kedvezményes lehet a váltás. A K&H Bank inkább visszatérítéses megoldást alkalmaz: havi 700 ezer forintig visszaadják a középárfolyam feletti részt külföldi kártyás vásárlásnál vagy készpénzfelvételnél.
Eközben a Revolut és a Wise is saját árfolyamot alkalmaz, ami drágább a valódi középárfolyamnál. A Revolut például hétköznapokon az EKB-hoz igazodik, de hétvégén extra díjat is felszámol. Az ingyenes Revolut Standard csomag havi 350 ezer forintig nyújt díjmentes váltást, felette 1 százalékos díjjal, míg a fizetős csomagokban magasabb limit vagy korlátlan váltás érhető el, de havidíj ellenében. A Wise szintén a piaci középárfolyamot veszi alapul, de minimum 0,54 százalékos díjat számol fel az átváltáskor.
A szakértők szerint érdemes összehasonlítani a feltételeket és tudatosan választani, mert a bankok most komoly versenybe kezdtek a devizaváltási árfolyamok terén is.
Az ATM-használat is jelentős összegekbe kerülhet
Korábban a 168.hu is megírta, hogy a külföldi ATM-használat költségei jelentősen eltérnek bankonként, és gyakran tartalmaznak fix díjat + százalékos díjelemet. Néhány példa:
- CIB Bank: 5207 Ft
- Erste Bank: 2052 Ft + 3,72%
- Gránit Bank: 200 Ft + 1,05%
- K&H Bank: 2563 Ft + 2,71%
- MBH Bank: 941 Ft + 2,24%
- OTP Bank: 3012 Ft + 2,12%
- Raiffeisen Bank: 16,95 euró vagy 1,5%, min. 20 euró
- UniCredit Bank: 7,2 euró + 3,149%
A SEPA-zónán belül (euróövezet) a bankok nem számolhatnak fel magasabb díjat, mint amennyiért belföldön kínálnak hasonló szolgáltatást, ezért Horvátországban vagy Ausztriában olcsóbb lehet a készpénzfelvétel, mint máshol.
A nem euróban történő készpénzfelvétel esetén viszont érdemes ritkábban, de nagyobb összegben felvenni a pénzt, hogy megússzuk a többszöri fix díjakat. A magyarok ezt egyre inkább felismerik, az egy tranzakcióra jutó átlagos összeg három év alatt 69 ezer forintról 87 ezer forint fölé nőtt. Erről bővebben itt olvashat.
(Kiemelt kép: Pixabay)