Megszűnik a bankkártya? Ennél a hazai banknál már készpénzfelvételhez sem használja az ügyfelek fele
A bankkártya szép lassan kezd kimenni a divatból, figyelmeztet az egyik hazai bank a készpénzfelvétel statisztikai adatai alapján.
Kész forradalomnak tűnt annak idején a bankkártya, amikor a '90-es években egyre inkább kezdett elterjedni itthon is. Egyre inkább úgy tűnik azonban, hogy ennek a néha veszélyes fizetőeszköznek meg vannak számlálva a napjai, hiszen egy hazai bank friss közleménye szerint már készpénzfelvételhez sem használja az ügyfelek fele.
Lassan kimegy a divatból a bankkártya
A hvg.hu idézi a K&H Bank közleményét, ami szerint a hitelintézetnél januárban vezették be a bankkártya nélküli készpénzfelvétel lehetőségét, és azóta egyre többen élnek ezzel a szolgáltatással. Ahogy lehetségessé vált ez a készpénzfelvételi mód, azonnal, rögtön az első hónapban már az ügyfelek 41%-a használta, és bankkártya helyett inkább okostelefon vagy más okoseszköz segítségével az NFC-s technológiának köszönhetően bankkártya nélkül vett fel pénzt az ATM-ekből. (Az NFC egyébként a Near Field Communication, azaz a rövid hatótávolságú kommunikáció rövidítése. A név arra utal, hogy a telefont vagy más okoseszközt nem is kell hozzáérinteni a beolvasóhoz, elég csak közel tartani hozzá.)
Ennél is elgondolkodtatóbb azonban az, hogy az erős januári kezdet óta a trend csak erősödni látszik: folyamatos emelkedéssel április hónapra már 48%-ot ért el a bankkártya nélküli készpénzfelvételek aránya. Azaz ha valaki készpénzt szeretne felvenni, akkor kis híján minden második alkalommal az illető nem veszi már elő a bankkártyáját. Persze minden bizonnyal ezzel párhuzamosan a készpénzfelvételek aránya-mennyisége is jó ideje csökkenőben van, hiszen évek, évtizedek óta egyre több helyen lehet bankkártyával fizetni, így egyre kevesebb szüksége van az embernek a készpénzre. A fenti adatokból úgy tűnik, hogy a készpénz után majd a bankkártya lesz a következő, ami a süllyesztőbe kerül.
Kováts Norbert, a K&H lakossági hálózatfejlesztési vezetője nyilatkozott is a témában, amint azt a Startlap is idézi. Ő a következőket mondta a fenti trendről:
„Számítottunk arra, hogy sikeres lesz ez a megoldás, de az adatok felülmúlják a várakozásainkat. Már az első hónapban tízből több mint négy alkalommal vettek fel készpénzt ügyfeleink az okoseszközös megoldással, áprilisban pedig majdnem minden második készpénzfelvétel esetében ez volt a forgatókönyv. A mostani adatok illeszkednek az okoseszközös fizetéseknél látható fejlődéshez: adataink szerint az idei év első három hónapjában az okoseszközös fizetések összege 175 milliárd forintot tett ki, ami 52 százalékos bővülésnek felel meg éves összevetésben.”
(Kiemelt kép: Pixabay)