Megdöbbentő ATM-limitek, ennyibe kerül valójában a készpénzfelvétel a magyaroknak
Hamarosan minden településen lesz ATM, mutatjuk, hogyan alakulnak a limitek az egyes bankok esetében, és milyen plusz költségekkel kell számolni.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy a kormány új szabályozásának értelmében minden magyar településen lesz egy ATM. Emellett azt is módosították, hogy mennyi lehet az egyszerre felvehető készpénz ezekből az automatákból. Ám az egyes bankoknál is vannak eltérések, ezeket a Pénzcentrum gyűjtötte össze.
Ennyi pénzt lehet felvenni az ATM-ekből
A közelmúltban kihirdetett törvénymódosítások jelentős változást hoznak a hazai készpénzfelvételi rendszerben – számolt be róla a Pénzcentrum. A május 12-én hatályba lépett szabályozás értelmében minden magyarországi településen kötelező lesz bankjegykiadó automatát (ATM-et) működtetni, és az ezekből kivehető összeg nem lehet kevesebb, mint 150 ezer forint – ez az összeg a jogszabály által biztosított havi kétszeri ingyenes készpénzfelvételi lehetőség alsó határa.
Bár az elektronikus fizetés egyre népszerűbb, a készpénzhasználat továbbra is jelentős, amit a mostani szabályozás is tükröz. A kormányzati cél, hogy mindenki számára garantáltan elérhető legyen az ingyenes készpénzfelvétel, egy új, országos ATM-hálózat kialakításával és a minimális kivehető összeg szabályozásával most megerősítést kapott.
A cél egyértelmű, a törvényalkotók így szeretnék biztosítani, hogy senki ne kerüljön hátrányba a lakóhelye miatt, vagyis mindenki hozzáférhessen az államilag garantált készpénzösszeghez egyetlen tranzakcióval. A gyakorlatban ugyanis eddig előfordult, hogy idegen banki ATM-ből – amely más pénzintézethez tartozik, mint az ügyfél saját bankja – csak kisebb összeget lehetett egyszerre felvenni, vagy a felvétel jelentős többletköltséggel járt.
A Bankmonitor gyűjtése szerint azonban a törvényi minimum csak az alsó küszöb – számos pénzintézet jóval kedvezőbb lehetőségeket kínál saját ügyfelei számára, különösen prémium vagy bizonyos típusú számlacsomagok esetén. Az UniCredit Bank esetében akár 1 millió forint vehető felhavonta ingyenesen (1 alkalommal), a K&H Banknál 750 ezer forint, akár 5 alkalommal, a Gránit Bank, Raiffeisen Bank, UniCredit (másik csomag) esetében 600 ezer forint a limit, míg a CIB Banknál 400 ezer forint. Ezzel szemben vannak bankok, ahol csak a kötelező 150 ezer forintos keret érhető el, ingyenesen.
Így alakulnak a limitek az egyes bankoknál
Bár az ingyenes készpénzfelvételről gyakran esik szó, a napi maximális készpénzfelvételi lehetőség – még ha díjköteles is – sokkal magasabb is lehet:
- Gránit Bank: akár 3 millió forint/nap,
- MBH Bank: 2 millió forint/nap,
- Több más banknál: 1 millió forint/nap, kivéve pl. CIB Bank – itt csak 400 ezer forint a limit.
- A legdrágább díjakat az OTP Bank számítja fel: 1,79% + 165 Ft, ami 1 millió forint esetén 18 065 Ft.
Más bankok díjai a következők:
- Erste Bank: 1,49% + 149 Ft + 0,6% tranzakciós illeték = 21 049 Ft / 1 millió Ft
- MBH Bank: 1,38% + 0,9% = 22 800 Ft / 1 millió Ft
- K&H Bank: a legolcsóbb, 0,68% + 683 Ft = 7483 Ft / 1 millió Ft
Más bank automatájából történő készpénzfelvétel szinte minden esetben többe kerül. A legmagasabb költséget az Erste Banknál mérik:
- Erste Bank: 2,38% + 0,6% + 781 Ft = 30 581 Ft / 1 millió Ft
- UniCredit: 2,075% + 892 Ft = 21 642 Ft
- MBH Bank: 2,28% (nincs plusz költség) = 22 800 Ft
- K&H Bank: 0,52% + 1 025 Ft = 6225 Ft – itt a legolcsóbb
Egyes bankok – például a Gránit és a Raiffeisen – nem tesznek különbséget saját és idegen ATM között, náluk egységes díjszabás van érvényben.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)