Akkorát zuhant a benzin ára, hogy tankolás után még egy szendvics is belefér
Az elmúlt hónapokban a forint erősödött mind a dollárral, mind az euróval szemben, és ez közvetlenül csökkentette az üzemanyag-import költségeit. Emellet a brent olaj világpiaci ára is csökkent, s e két hatás eredményeképpen a benzin literenkénti ára átlagosan 7 forinttal csökkent, így tartósan 590 forint alá került, míg a dízel ára is egyre inkább megközelíti ezt a szintet.
A forint árfolyamának erősödése, a világpiaci olajárak csökkenése és a zavartalan ellátás együttesen olyan üzemanyagárakat eredményeztek a hazai töltőállomásokon, amilyeneket hónapok óta nem tapasztalhattunk. Amennyiben nem alakul ki újabb geopolitikai feszültség, a benzin és a gázolaj ára tartósan 600 forint alatt maradhat.
Tartósan 600 forint alatt a benzin és a kőolaj ára
„A nemzetközi olajpiac megnyugvása és a forint dollárral szembeni erősödése kedvező fordulatot hozott a hazai üzemanyagárakban” – emelte ki az Indexnek nyilatkozva Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára.
Az olaj világpiaci ára az idei tavasz folyamán jelentős ingadozást mutatott: április elején a Brent típusú nyersolaj árfolyama hordónként 65 dollár alá süllyedt, ezzel elérve a legutóbb 2021-ben tapasztalt árszinteket. A csökkenés hátterében több tényező is meghúzódott: egyrészt a világgazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos aggodalmak, másrészt az OPEC+ május-júniusra tervezett termelésnövelési lépései. Júniusra ugyanakkor ismét emelkedésnek indult a nyersolaj ára: a közel-keleti konfliktusok erősödése következtében a Brent ismét 70–75 dolláros ársávba került. A piaci volatilitás fokozódott, de az aktuális árak alapján úgy tűnik, a befektetők nem számolnak tartós, súlyosabb háborús hatásokkal – legalábbis ami a nyersanyag-kereskedelmet illeti.
A globális kereskedelmet érintő vámintézkedések – különösen az Egyesült Államok által kezdeményezett vámháborús lépések – miatt egyre többen a világszintű kereslet csökkenésére számítanak. Ez elsősorban a szállítmányozásban használt kőolajtermékeket érinti: a hajózás és a légi szállítás üzemanyagigénye visszaeshet, ami lefelé irányuló nyomást gyakorolhat az olajárakra. Ezzel párhuzamosan az OPEC+ által végrehajtott termelésnövelés gondoskodik arról, hogy elegendő kínálat álljon rendelkezésre a piacon, írja a lap.
„A nemzetközi olajpiac megnyugvása és a forint dollárral szembeni erősödése kedvező fordulatot hozott a hazai üzemanyagárakban is.
Július első napjaiban már jól látható, hogy a benzin és a gázolaj ára egyaránt lefelé mozdult el, sőt, egyes kutaknál a 600 forintos lélektani határ alá csúsztak az árak”
– hívta fel a figyelmet az összefüggésekre Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára.
A benzin és a gázolaj esetében az árak csökkenése már a kiskereskedelmi kutakon is megjelent. A hét közepétől újabb üzemanyagár-csökkenést jelenthetnek be a nagykereskedők:
a benzin literenkénti ára átlagosan 7 forinttal csökkent, így tartósan 590 forint alá került, míg a dízel ára is egyre inkább megközelíti ezt a szintet.
A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy a nyári hónapok során – amennyiben a geopolitikai helyzet továbbra is stabil marad – nem valószínű jelentős üzemanyag-drágulás, sőt, a jelenlegi tendenciák folytatódása esetén a hazai üzemanyagárak tartósan 600 forint alatt maradhatnak. A nyár második felében – a szezonális hatások figyelembevételével – pedig várhatóan ismét a benzin ára emelkedik a gázolajé fölé, ahogyan az a korábbi években is jellemző volt erre az időszakra.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)