El se hinné, hogy a kormány szerint miért magas az infláció
Júniusban 4,6 %-ra emelkedett az infláció, amit a gyümölcs- és zöldségtermelést sújtó tavaszi időjárással magyaráz az államtitkár.
Bár a kormány korábban folyamatos csökkenést ígért, júniusban ismét gyorsult az infláció Magyarországon. A KSH friss adatai szerint a fogyasztói árak átlagosan 4,6 %-kal haladták meg az egy évvel korábbit, ami 0,2 százalékpontos emelkedést jelent májushoz képest. Az inflációs mutató tehát újra felfelé mozdult, a gazdaságfejlesztési tárca szerint elsősorban az időjárási körülmények miatt – írta meg a 24.hu.
Az időjárás a felelős azért, hogy az egekben az infláció
Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára az M1-nek azt nyilatkozta: a tavaszi fagyok és a szokatlanul hűvös május jelentős károkat okoztak a zöldség- és gyümölcstermelésben, ami közvetlenül megdobta az árakat. Ezzel párhuzamosan az áprilisi fűtésszámlák is jóval magasabbra rúgtak, mint az év ezen időszakában megszokott, hiszen a háztartások sokáig kénytelenek voltak még fűteni.
A részletes adatokból kiderül, hogy az élelmiszerek ára 6,2 %-kal emelkedett az előző év júniusához képest. Kiemelkedően drágult a tojás (26%), a liszt (24,4%), az étolaj (22,2%), valamint a kávé (20,3 %). De a tejtermékek, pékáruk, zöldségek és gyümölcsök ára is számottevően nőtt. A háztartási energia szintén erősen húzta felfelé a mutatót: a vezetékes gáz ára 18,4 %-kal, az áramé pedig 7 %-kal emelkedett egy év alatt.
Az államtitkár szerint az inflációs mutató emelkedése átmeneti, és a második félévben – az alacsonyabb bázishatás miatt – újra csökkenésre lehet számítani. Az év végére a kormány a 4 % körüli inflációs célt továbbra is tarthatónak látja. Az elemzők azonban kevésbé optimisták: szerintük a változékony időjárás és a termelési költségek ingadozása miatt a következő hónapokban sem várható érdemi árstabilitás.
Az NGM szerint ugyanakkor már érződik az árrésstop hatása bizonyos termékköröknél – például a drogériákban és a mosószerek esetében, ahol májushoz képest 4–5 %-os árcsökkenést mértek. A teljes inflációs pályát ez azonban nem tudja megtörni, mivel az élelmiszerárak és a lakossági energia területe sokkal nagyobb súllyal esik latba a fogyasztói kosárban.
Miközben a reálbérek év/év alapon növekedni kezdtek, az infláció újraéledése könnyen elveheti ennek érzékelhető hatását. A jegybank egyelőre nem kommentálta a friss adatokat, de az MNB eddigi kommunikációja szerint az inflációs célkövetés továbbra is prioritás.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: stevepb via Pixabay)