Pánik és káosz: áramszünet bénította meg a mobilhálózatokat, roham az ATM-eknél
Óriási áramszünet sújtja Spanyolországot és Portugáliát: megrohamozták az ATM-eket, leálltak a mobilhálózatok, a közlekedés káoszba fulladt.
Hétfő dél körül hatalmas áramszünet bénította meg Portugáliát és Spanyolországot – írja az Economx az AFP és a BBC beszámolói alapján. A leállás nemcsak a háztartásokat, hanem a közlekedést, a fizetési rendszereket, az ATM-eket és a mobilkommunikációt is teljesen megbénította.
Káosz az utcákon: ATM-nél sorban állva, hálózat után kutatva
A közlekedési lámpák kikapcsoltak, a madridi metró leállt, alagútzárásokat rendeltek el, a repülőtereken pedig káosz uralkodik. A portugál TAP Air légitársaság már arra kérte az utasokat, hogy egyáltalán ne induljanak a repülőterekre.
Az áramkimaradások következtében a kártyás fizetés is lehetetlenné vált, ezért a lakosság megrohamozta az ATM-eket. Tömött sorok alakultak ki a bankautomaták előtt, mivel az emberek kétségbeesetten próbáltak készpénzhez jutni.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a mobilhálózatok is összeomlottak. Barcelonában és Madridban az emberek az utcán bolyongtak, okostelefonjaikat magasba tartva próbáltak gyenge hálózati jelet elcsípni. Sokan a régi módszerhez, a rádióhallgatáshoz fordultak, hogy értesüljenek a fejleményekről.
A pánik nemcsak a közlekedést és a mindennapi életet érinti: egyesek a benzinkutaknál is hosszú sorokat jelentettek, és sokan kezdtek el aggódni az élelmiszer- és vízellátás miatt. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök nemzetbiztonsági ülést hívott össze, hogy a krízist kezeljék.
Bár hivatalos magyarázat még nem született az áramszünet okáról, a kormányok nem zárják ki a kibertámadás lehetőségét sem. A vizsgálatok tovább folynak, miközben a lakosságot arra kérik, hogy lehetőleg maradjanak otthonaikban, és minimalizálják mozgásukat.
Az áramellátás helyreállítása Spanyolországban akár 10 órát is igénybe vehet – mondja az áramszolgáltató. A Red Electrica vezérigazgatója, Eduardo Prieto azt mondta az újságíróknak, hogy még a legjobb forgatókönyv szerint is minimum 6 órát kell várni, mire helyrehozzák a problémát.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)