Bankkártyával tervezi a nyaralást? Akkor nagyon figyeljen, komoly baja lehet
Egyre több szállásfoglaló portálon tűnnek fel csalók, akik a bankkártyákon keresztül próbálják lehúzni az áldozataikat.
Az MNB legfrissebb figyelmeztetése szerint nyárra érdemes szorosabbra húzni a pénztárcánkat – legalábbis digitálisan. Ugyanis egyre több a kibercsalás hazánkban, amikor ismert szállásfoglaló portálokon keresztül próbálnak bankkártya adatokat kicsalni a gyanútlan utazóktól. A bűnözők akár a vendéglátók számítógépeit is feltörik, majd a portál hivatalos felületén keresztül küldenek „aggódó” üzenetet a foglalásról. A sztori mindig ugyanaz: „valami nem stimmel”, és a megadott linkre kattintva újra meg kellene „erősíteni” a fizetést. Ám valójában ekkor csak a számlánk ürül ki.
A jegybank szerint ezért érdemes nyaralás előtt beállítani a bankkártya vásárlási és készpénzfelvételi limitjeit, és lehetőség szerint egyszer használatos virtuális kártyával fizetni. Fontos a valós idejű tranzakcióértesítő is, legyen az sms vagy applikációs felugró üzenet. Ha valami gyanús, azonnal tiltasd le a kártyád! A csalások nem állnak meg a szállásfoglalásnál: nyári munkahirdetések mögé bújva is pénzt csalhatnak ki előre utalással vagy hamis banki felületekkel. Ha PIN-kódot kérnek online – ott már régen rossz.
Egyre több helyen tiltják a bankkártya használatát
Ahogyan arról korábban írtunk, nő azon üzletek és vendéglátó egységek száma, ahol a bankkártya használatát már nem teszik lehetővé a vásárlók számára. Ez különösen azért lehet furcsa, mert az elmúlt években éppen arra volt igény, hogy a készpénz háttérbe szoruljon, és a tranzakciók nagy részét inkább bankkártyával bonyolítsák. Mindebben jelentős szerepet játszott a pandémia is, hiszen sokan ekkor döntöttek úgy, hogy a baktériumokkal és szennyeződésekkel teli papír- és fémpénzek helyett inkább bankkártyával fizetnek mindenhol, így elkerülve, hogy egy fertőzésveszélyes felülettel találkozzanak.
A járványhelyzet kényszerítette ki, de a hosszú hónapok alatt rengetegen hozzászoktak ehhez a fizetési módszerhez, így ma már sokan azt vallják, hogy egyáltalán nem tartanak maguknál készpénzt, és kizárólag bankkártyával, esetleg más digitális fizetőeszközzel, például telefonnal vásárolnak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)