Korszakalkotó felfedezés: Megtalálták az isteni részecskét

A genfi CERN nagy hadronütköztetőjében (LHC) a tudósok kiszivárogtatott feljegyzése szerint megtalálták a régóta keresett "isteni részecskét", a Higgs-bozont, azt az elemi részecskét, amelyet a fizikusok hosszú évek óta keresnek, és amely az elméletek szerint a többi részecske tömegét adja.

2011. április 27., 06:43

A genfi CERN nagy hadronütköztetőjében (LHC) a tudósok kiszivárogtatott feljegyzése szerint megtalálták a régóta keresett "isteni részecskét", a Higgs-bozont, azt az elemi részecskét, amelyet a fizikusok hosszú évek óta keresnek, és amely az elméletek szerint a többi részecske tömegét adja. A magyar Cernblog szerzője szerint az ATLAS-kísérlet egyik kiszivárgott belső feljegyzése szerint olyan eseményeket figyeltek meg, amelyek egy 115 GeV tömegű Higgs-részecske bomlására utalhatnak.

A Higgs-részecske felfedezése az LHC-kísérletek egyik fő tudományos célja: a hipotetikus részecske létezése elengedhetetlen a többi részecske tömegének magyarázatához a Standard Modellben. A tömegét pontosan nem ismerik, de a 115 GeV-es Higgs-részecske már 2000 óta „kísért”, amikor észlelni vélték a LEP-nél. Ekkor a Higgs-részecske kvarkokra való bomlására utaló jeleket találtak, de ezt más módon nem sikerült megerősíteni.

A Higgs-részecske nagyon ritkán két nagy energiájú fotonra is elbomolhat az elméleti modellek szerint. Az erre utaló jeleket vélték most látni az ATLAS-kísérletnél. Ezt a bomlást azonban nagyon nehéz észlelni, megerősítéséhez nagyon sok ismétlésre lenne szükséges, valamint az, hogy a többi kísérletnek, főleg a CMS-nek is látnia kell. Az adatok korai, a megfelelő elemzések és ellenőrzések előtt történő kiszivárogtatása mindenesetre jól érzékelteti, mire kell felkészülnünk a következő években, ahogy egyre gyűlnek az LHC mérései - írja a

vilagtudomany.hu.

Hivatalosan azonban még nem erősítették meg a korszakos eredményt, bár az erről szóló belső feljegyzést kiszivárogtatták és közé tették az interneten. Először még az is felmerült, hogy ez csak egy tréfa, de az LHC-t működtető CERN azt megerősítette, hogy a belső feljegyzés valódi, azt az ATLAS kísérleten dolgozó négy tudós jegyzi.
A CERN vezetői és a fizikusok azonban óvatosak, mert az eredményt még vissza kell igazolni, hiszen a Higgs-bozont már többször megtalálni vélték a részecske ütközések után keletkező újabb részecskék között, de eddig utólag mindig kiderült, hogy amit találtak, az más volt.