Két anyától születtek, ezért tovább élnek

Egy, csak a férfiakban aktív gén okozhatja, hogy testük nagyobb, ám rövidebb ideig élnek, mint a nők - vélik egérkísérletek alapján japán tudósok.

2009. december 3., 05:46

A Human Reproduction című orvosi folyóirat online változatában szerdán közzétett tanulmányban apai spermium nélkül, két anyától született egerekről derült ki, hogy élettartamuk átlagosan harmaddal hosszabb, mint a hagyományosan egy apától, egy anyától származó egereké.

A Tokiói Mezőgazdasági Egyetem kutatói kísérleteikben apa nélkül létrehozott egereket tanulmányoztak. Az egyik anyaegér petesejtjének genetikai állományát úgy módosították, hogy az a spermiumhoz hasonló tulajdonságokat szerzett. Ezt a módosított állományt ültették be a másik egéranya petesejtjébe – írta az MTI.

Az így létrehozott embriókból született utódokban kizárólag női genetikai állomány volt jelen, semmit nem örököltek hím egyedtől. A kétanyás egerek születésükkor jelentősen kisebbek és könnyebbek voltak, ám immunrendszerük erősebb lett és mintegy egyharmaddal hosszabb ideig éltek, mint közönséges szülőktől származó társaik.

Kono Tomohiro és kutatótársai szerint ezt a különbséget egy olyan gén (jele: Rasgrf1) okozza, amely jelen van ugyan mindkét nemben, ám a nőstényeknél néma, a hímeknél aktív - írja az EurekAlert című amerikai tudományos portál. A japán kutatók úgy vélik, eredményeik az emberre is vonatkozhatnak, megmagyarázhatják, miért élnek jóval tovább a nők, mint a férfiak. Eszerint az élettartam rövidülése lenne a genetikai ára annak, hogy a férfiak nagyobb testűek.