Ezért bolondult meg a "zombiműhold"

Fény derült az Intelsat Galaxy-15 műhold több hónapos ámokfutását kiváltó hiba okára.

2011. január 22., 06:17

Az egyik vezető távközlésiműhold-üzemeltető, az Intelsat jó úton halad afelé, hogy újra szolgálatba állítsa a már elveszettnek tűnt Galaxy-15 jelű műholdját – írja az

Űrvilág portál. A történet előzménye dióhéjban: a 2010 áprilisában irányíthatatlanná vált űreszköz elkezdett sodródni a geostacionárius pályamagasságban, sorra megközelítve más távközlési holdakat. Mivel eközben az adatsugárzása nem állt le, eddig példa nélküli és költséges óvintézkedéseket (pl. pályamódosításokat) kellett tenni, hogy a többi műhold szolgáltatásai zavartalanul folytatódhassanak. Végül decemberben lemerültek a Galaxy-15 akkumulátorai. A fedélzeti rendszerek emiatt bekövetkezett újraindulása óta az irányítók ismét ellenőrzésük alatt tartják az űreszközt.

Korábban azt feltételezték, hogy egy rövid idővel a rendellenesség előtt lezajlott napkitörést követően egy nagyenergiájú, elektromosan töltött részecske becsapódása okozta a fedélzeti számítógép hibáját. Ez időnként sajnos előfordulhat a műholdaknál. S ahogy túl vagyunk a naptevékenység minimumán, közeledve a maximum felé, úgy egyre nagyobb a valószínűsége, hogy egyszer-egyszer elő is fordul. Az is igaz azonban, hogy – legalábbis kezdetben, más logikus magyarázat híján – gyakran igaztalanul teszik felelőssé ezt a nehezen kivédhető jelenséget a műholdak hibáiért. Ez történt a Galaxy-15 esetében is, ahogyan az a frissen ismertetett előzetes vizsgálati jelentésből kiderül.

2010. április 5-én nem a kozmikus sugárzás egy részecskéjének becsapódása, hanem egy elektromos kisülés okozhatta a fedélzeti számítógép leállását. Ez a műhold elektrosztatikus feltöltődése miatt következett be. Szerencsére a hiba a szoftvert érintette, a berendezések fizikailag nem sérültek. A fedélzetre feltöltött szoftverjavításokkal szeretnék elejét venni, hogy egy újabb elektrosztatikus kisülés után ez a helyzet, a kommunikáció megszakadása még egyszer előfordulhasson. Másrészt a műsorsugárzás 21 nap elteltével automatikusan leáll, ha a műhold irányíthatatlanná válna. Ugyanezek a javítások természetesen más hasonló műholdakra is felkerültek, még tavaly októberben. (A viszonylag nagy számban gyártott távközlési holdakat általában kiszolgáló platformokra építik. A Galaxy-15 az Orbital Sciences cég Star-2 műholdplatformján alapul.)

A „zombiműhold” vándorlása miatt közvetlen műholdütközés veszélye sosem állt fenn. Így is összesen 15 manővert kellett végezni más műholdakkal. Viszont az erőfeszítések eredményeként gyakorlatilag nem volt fennakadás az Észak-Amerikát érintő műholdas tévészolgáltatásokban. Pontos költségkalkuláció még nem készült, de az egész közel 9 hónapos kaland „mindössze” kevesebb mint 1 millió dolláros kárt okozott. Az irányítók most ideiglenesen a 93° nyugati hosszúság fölötti geostacionárius pozícióba mozgatják a Galaxy-15-öt. A több héten át tartó tesztelés ugyanúgy zajlik majd, mint amikor a felbocsátás után az új űreszköz minden alrendszerét kipróbálják. Ha minden jól megy, a Galaxy-15 márciusban lehet újra az Intelsat flottájának teljes értékű tagja. Vagy folytatják C-sávú műsorsugárzását, vagy tartaléknak állítják be a 129°-os vagy 133°-os pozícióba. (Ez utóbbi volt a hiba előtti állomáshelye.) A 2005-ben startolt űreszköz „szavatossága” 2022-ben jár le.

A tévéműsor-továbbítás mellett a Galaxy-15 másodlagos feladata az L sávban az észak-amerikai GPS felhasználók számára korrekciós jelek továbbítása is volt. A WAAS (Wide-Area Augmentation System) földi követőállomás-hálózatának GPS méréseiből számolt korrekciókkal a helymeghatározás pontossága növelhető, miközben a GPS rendszer állapotáról gyors és megbízható információk nyerhetők. A Galaxy-15 volt a jeltovábbításra használt két geostacionárius műhold egyike. A remények szerint ha újra beüzemelik, visszatérhet a WAAS felhasználóinak szolgálatába. A kiesésnek elsősorban az Alaszka fölött közlekedő repülőgépek pontos navigációja látta a kárát – írja az urvilag.hu.