Űrnadrág motorosoknak

A hagyományos farmernadrág szövetébe szőtt speciális szálakkal kényelmes, mégis különleges védelmet nyújtó ruhadarab állítható elő. A szálak anyagát korábban az ESA YES-2 űrkísérletében is használták.

2011. január 7., 17:08

Egy francia vállalkozás felismerte, hogy a motorosok legnagyobb többségének a felszerelése hiányos. Egy baleset esetén a sisakok, a kesztyűk, a bőrdzsekik általában kielégítően védik a test megfelelő részeit. Nem így a gyakran kényelmi okokból motorozás közben is viselt hagyományos farmernadrágok a lábakat. A kérdés már csak az volt, hogy létezik-e olyan szövet, amely a kényelmet, a légáteresztő képességet ötvözi az anyag erősségével és különleges ellenállóságával. A kevlár például híresen tartós, de nem „lélegzik”. A belőle szőtt anyag kényelmetlen viselet, ráadásul a nap ultraibolya sugárzása idővel károsítja is. Hosszas keresgélés után a legjobb megoldásnak az ultranagy molekulasúlyú polietilén (ultra high molecular weight polyethylene, UHMWPE) bizonyult. Épp ez volt az az anyag, amelyet az ESA „műholdlógatós” YES-2 kísérletében a vékony (mindössze fél milliméter vastagságú) kábelhez is használtak. Az UHMWPE a legelterjedtebb műanyag, a polietilén olyan változata, amelyből a kevlárnál kétszer, az acélnál 10-100-szor erősebb szálakat lehet készíteni.

A speciális polietilénből készült szálakat a farmeranyagba szőve sikerült olyan nadrágot gyártani, amely egyesíti a hagyományos viselet tulajdonságait az extra tartóssággal és kopásállósággal. Az eljárás kifejlesztését az Európai Űrügynökség (ESA) technológia-átadási programja segítette. Az ESquad nadrágok már Európa-szerte kaphatók a motorosfelszereléseket árusító boltokban.