Újabb ókori fal omlott össze a pompeji ásatásokon

Leesett a szomszédos épület vakolatrétege is. A kárt hétfőn méri fel a nápolyi műemlékvédelmi és régészeti felügyelet. A helyreállítást december közepén kezdik meg – jelentették az olasz napilapok.

2013. december 2., 11:45

A Vezúv 79-es kitörésében elpusztult városnak ugyanebben az utcájában már júliusban is leomlott egy falszakasz. Novemberben a pompeji fürdők falai repedtek meg, máshol az antik stukkó esett le, írja az MTI.

Az UNESCO által 1997-ben a világörökség részének nyilvánított régészeti területen folyamatosak a természeti károk. A legnagyobb kár 2010 őszén keletkezett, amikor a gladiátoriskolaként ismert Schola Armaturarum fala omlott össze szintén az esőzések következtében.

Az UNESCO november végén megállapodást írt alá a nápolyi régészeti hatósággal Pompeji ásatási területének bővítéséről. Az olasz kulturális miniszter december 9-ig ígérte a Grande Pompei (Nagy Pompei) elnevezésű restaurálási projekt vezérigazgatójának kinevezését. Az ő feladata lesz az ásatások karbantartásának azonnali elindítása.

A februárban elindult program keretében az Európai Uniótól Pompeji megmentésére kapott 105 millió euróból (harmincegy és fél milliárd forintból) harminckilenc beavatkozást kellett volna megvalósítani. Eddig csupán öt pompeji épület helyreállítása kezdődött meg. Ha december végéig az olasz fél nem jelöli ki a többi restaurálási beavatkozást, Itália elesik az uniós finanszírozástól.

Tényleg meghosszabbítható az élet a biohacking segítségével, vagy ez csak egy hangzatos áltudomány? Mikor özönlik el Magyarország utcáit a kiborgok és a transzhumánok? Már elérhetők az MVM Future Talks tudományos sorozat nagyköveteinek dokumentumfilmjei, amelyekben olyan neves tech innovátorok szólalnak meg  az „örök élet” lehetőségeiről, mint Giulia Enders, Teemu Arina, Ulbert István vagy  Joe Cohen.