Jön a laboratóriumban előállított hús

2050-re, állítják ökológusok, a világon a már ma is több millióra becsült (négylábú) háziállatok tenyésztése környezetvédelmi szempontból megoldhatatlan feladat lesz, akkora ökolábnyommal rendelkeznek. 2050-re ugyanis, vélik a szakemberek, a világ húsfogyasztása megkétszereződik, ez pedig olyan mérvű állattenyésztési kényszert ró az emberiségre, aminek egyszerűen képtelenség lesz eleget tenni.

2012. július 2., 14:30

Ahhoz, hogy a húsfogyasztásról ne kelljen lemondani, holland tudósok a mesterséges hús előállításába fogtak. A recept egyszerűnek tűnik. Kisebb szövetmintát kell venni egy élőállatból, majd el kell kezdeni enzimek felhasználásával laboratóriumban „növeszteni”. Mindezt akár egy petricsészében - írja az

utajovobe.eu.

Tulajdonképpen a megsértett izomrost sejtjei egy aminósavakkal és lipidekkel vegyített tápoldatba kerülnek, ahol maguktól elkezdenek megsokszorozódni. A hússzerkezet kialakulásához még egy anyag, a kollagén felhasználására van szükség, mely által a sejtek „rendszerbe állnak”, tényleges izommá fejlődnek, akár csak a természetben.

A holland tudósok szerint még hosszas kísérletezgetésre lesz szükség ahhoz, hogy az in-vitro eljárással készült fehérjeforrás megfelelő ízű legyen, azaz fogyasztásra alkalmas legyen, de abban teljesen egyetértettek, hogy ez a fejlesztés nagy jövő előtt áll.

A legutóbbi hírek szerint volt mát olyan érdeklődő újságíró, aki megkóstolta a mesterséges körülmények között előállított terméket, de nem ízlett neki. Se íze, se illata nem volt ugyanis.

Vagyis a húst nem úgy kell elképzelni, mint akár egy sütéshez felhasználandó szűzérme alapanyagot, hanem mint egy olyan állati fehérjeforrást, mely felhasználható pl. fasírtok előállításához. Állagát tekintve is inkább egy (vér nélküli) izomcsík a szintetikus hús, mintsem a hentesüzletekben bárhol látható szeletelt portéka.