A ketogén diéta hatásos, de akár veszélyes is lehet a szakértők szerint
A fogyókúrázók körében népszerű a ketogén diéta, de vannak negatív tulajdonságai is.
Körültekintően kell eljárnia annak, aki úgy dönt, hogy a ketogén diéta segítségével szeretne lefogyni – hívta fel a figyelmet a Harvard Medical School.
A diéta valójában egy étkezési tervet jelent, amire sokan csodamódszerként tekintenek, ha fogyókúráról van szó, a szakembereket azonban megosztja, mert sokak szerint nem ez a súlycsökkentés legegészségesebb módja. Sokan előnyben részesítik azokat a diétákat, amelyek az alacsony szénhidrátfogyasztás mellett magas fehérjefogyasztást írnak elő, ugyanis ezekre könnyebben teljesíthető fogyókúrás módszerként tekintenek, amelyeknél nem szükséges koplalni. Csakhogy a valódi ketogén diéta nem fehérje, hanem zsír fogyasztását írja elő, hiszen ez biztosítja a napi szükséges energiabevitel 90 százalékát.
Bizonyos egészségügyi kórállapotok esetén az orvosok maguk is ennek a diétának a kipróbálását javasolják, például a gyermekek esetében az epilepsziás rohamok számának csökkentése érdekében, és a súlycsökkenés beindításához is hatékony módszer lehet, de alkalmazása csak rövid távon javasolt.
A ketogén diéta hátrányairól sokan megfeledkeznek
A diéta lényege, hogy a szervezet a megszokott szénhidrát helyett a máj által felhalmozott zsírokból állítson elő energiát. A zsírégetéssel jelentős súlytöbblettől lehet megszabadulni, de nem egyszerű rávenni a májat arra, hogy az ún. ketontesteket előállítsa. Ezek a zsíranyagcsere melléktermékei, és a szervezet ezeket használja a glükóz helyett az energia előállításához, ha utóbbiból nem áll rendelkezésre elegendő.
A diéta során az a legfontosabb, hogy a fogyni vágyók mellőzzék, illetve minimalizálják a szénhidrát fogyasztását, így a feldolgozott cukrok és a gabonafélék mellett a gyümölcsök, a hüvelyesek és a zöldségek sem kívánatos élelmiszerek.
Néhány egészséges telítetlen zsír megengedett a ketogén diéta során is, így a különböző magvak, például a mandula és a dió fogyasztható, ahogyan az avokádó, a tofu és az olívaolaj is. Megengedett a pálma- és kókuszolaj, illetve a disznózsír használata, a vaj és a zsírok fogyasztása pedig kifejezetten javasolt. A fehérjék fogyasztása sincs megtiltva, így a tejtermékek, illetve a nehezebb disznó- és marhahús is olyan élelmiszerek, amelyekről nem kell lemondani.
És hogy miért lehet veszélyes ez a diétatípus? Mert a magas telített zsírtartalom miatt megemelheti a koleszterinszintet, ez pedig kockázati tényező a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából. Mivel a szervezetnek jelentős mennyiségű zsírt kell lebontania, májbetegségeket, illetve a máj károsodását is előidézheti. Sok szakember szerint a zöldségek, illetve gyümölcsök elhagyása az étrendből számos hiányállapot kialakulásához vezet, különösen a C- és B-vitamin, a szelén, a foszfor és a magnézium ürülhet ki a szervezetből.
Az alacsony rosttartalmú ételek elhagyása miatt kellemetlen székrekedés alakulhat ki, és a magas zsírtartalom miatt a vesét is extra terhelés éri. Emellett hangulati ingadozásokkal is számolni kell, már csak azért is, mert az agy optimális működéséhez szükség van a glükózra. A fentiek miatt a szakemberek csak rövid távon javasolják a ketogén diéta alkalmazását.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pexels / SenuScape)