Reszkessetek, bűnözők! - a letörölt ujjnyomat is azonosítható a legújabb eljárással

Új módszert dolgozott ki az ujjlenyomatok azonosítására egy brit fizikus. Az eljárással akkor is azonosítható egy töltényhüvelyen hagyott ujjlenyomat, ha azt az érintés után letörölték.

2008. szeptember 6., 12:01

A brit és az amerikai hatóságok remélik, hogy a John Bond által kidolgozott módszer segítségével megoldás nélkül lezárt aktákat nyithatnak meg újra, és ezúttal eljuthatnak a tettesekig is - írja a Távirati Iroda.

A hagyományos, száz évnél régebben használt ujjlenyomatvétel a tárgyon hagyott izzadságnyommal lezajló kémiai reakción alapul. A megérintett tárgyak letörlése után azonban nem marad vissza elegendő izzadság ahhoz, hogy ez a kémiai folyamat lejátszódjon és megfelelő ujjlenyomatmintát adjon a nyomozáshoz.

Az új módszer kifejlesztésénél a brit kutatók azokra a hajszál vastagságú korróziónyomokra koncentráltak, amelyeket az izzadság sótartalma okoz a fémen, például egy töltényhüvelyen.

Az eljárás során egészen finom porral borítják be a fémet, majd erős elektromos töltést kapcsolnak rá, amelynek hatására a por a fém rozsdásodott apró pontjaihoz kötődik, ezáltal kirajzolja az ujjlenyomatot.

A technika még nem teljesen csalhatatlan, és vannak emberek, akik izzadságában nem választódik ki annyi só, hogy attól a módszerhez szükséges mértékig korrodáljon a fém - mondta Bond, aki a Journal of Applied Physics és a Journal of Forensic Sciences című szakfolyóiratokban ismertette a kifejlesztett technikát.

A döglött aktáknak is nevezett lezáratlan ügyek egy részét azonban újra elővehetik a bűnüldöző szervek, és a módszer segítségével perdöntő bizonyítékot szerezhetnek arra, ki töltötte meg a bűnügyben használt fegyvert - vázolja a perspektívát az MTI cikke.