Megdöbbentő, mennyi pénzt loptak ki a csalók a magyar emberek zsebéből 1 év alatt
A csalók egyre változatosabb eszközökkel igyekeznek átverni az embereket, most kiderült, mennyi pénzt csaltak ki az elmúlt évben.
Egyre gyakrabban hívják fel a szakértők a lakosság figyelmét arra, hogy milyen módszerekkel leplezhetik le a csalókat. Egyre változatosabb trükkökkel igyekeznek rávenni az embereket, hogy önként átadják a pénzüket, így elég nehéz kiszűrni őket. A friss eredmények alapján ez nem is mindig sikerül, hiszen tavaly 45 milliárd forint kárt okoztak a csalók – derült ki a Dívány cikkéből.
Több milliárd forint kárt okoztak a csalók tavaly
A Dívány a BiztosDöntés.hu cikkére hivatkozik, ebből derült ki, hogy átlagosan minden 1 millió forintnyi kártyás fizetésből 383 forintot szereztek meg a csalók. Sok esetben ez a kártya-, illetve számlabirtokosok kára, amit senki sem térít meg. 2024 első felében a csalásoknak az átlagos kárösszege 70 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, és meghaladta a 10 milliárdos összeget.
Az elmúlt egy évben a csalók 44,5 milliárd forinttal rövidítették meg a lakossági és a vállalati ügyfeleket az online támadások során. 2022 és 2023 között az okozott kár még ennek az összegnek a felét sem érte el. Ez alapján jól látszik, hogy a csalók egyre hatékonyabbak és aktívabbak.
„Bankkártyáink adataira is sokkal jobban oda kell figyelni, főleg azért, mert egyre inkább növekszik az ügyfelekre terhelt kár összege”
– mondta Gergely Péter pénzügyi szakértő. Elárulta, hogy az idei második negyedévben a 2,7 milliárd forintnyi bankkártyás kár 54 százalékát már az ügyfeleket terhelte.
Ezek a legjellemzőbb csalások
Az elmúlt időszakban többször is felhívták a figyelmet a szakértők a csalók módszereire. Nagyon gyakori, hogy valamelyik szolgáltató vagy éppen csomagszállító cég nevében telefonálnak, esetleg küldenek levelet. Az e-mailben ilyenkor egy hamis link szerepel, sokszor elkérik a felhasználó adatait, a bankkártyájának a számát vagy a bankszámlaszámát. Ezzel pedig könnyen el is lophatják a pénzét.
Éppen ezért sose kattintson rá gyanúsnak tűnő linkre vagy adja meg a banki adatait telefonon keresztül. A banki alkalmazottak sosem kérnek belépési kódokat, ezek minden esetben a csalók.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)