Mit szól ehhez Indy? A mexikói régészek hisznek a szellemekben!
A mexikói régészek, mielőtt a maja civilizáció romjainak feltárásához hozzáfognak, manapság is áldozat bemutatásával kérnek engedélyt a szellemektől.
A maja kultúra bölcsőjeként számon tartott Yucatán-félsziget régészeti területein "élő" szellemeknek a régészek és az itt dolgozó munkások a mai napig rendeznek szertartásokat, hogy jóakaratukat kérjék a munkához. A kutatók néhány helyen régebben bemutatott áldozatokat, 5-20 centiméteres, agyagból, viaszból, kőből, fából, textilből vagy kukoricalevélből készült szobrocskákat találtak. A régi rítusnak része volt a véráldozat is, a földműves, hogy ő legyen a gazdája a szellemnek, kisujjából kilenc csepp vért is "adott".
Ezekből az áldozati figurákból mutattak be néhányat a Mexikói indián területek etnográfiai projektjének héten tartott X. Országos Rendezvényén, amelynek témája a sámánizmus és a varázslás; a kutatók elemzik a mágikus, a gyógyító és a rituális praktikákat.
A konferencián elhangzott: az indiánok hite szerint az emberi lélek több részre oszlik, de ezeknek egységben kell lenniük. Amikor megsérül ez az egység, a hagyományos gyógyászatot gyakorló kuruzslóknak kell visszaszerezniük az elveszett részt, és helyreállítaniuk az egységet - írta az MTI.
A varázslókon keresztül kérték a parasztok a szellemek védelmét a birtokokra, a hegyekre, a kukoricásokra és a vetésekre. A legenda szerint a szellemek dolga volt a rablók elijesztése, meg az is, hogy betegséget küldjenek a tolvajokra meg azokra a parasztokra, akik elmulasztottak áldozatot bemutatni.
Az áldozati figurák szemét, körmét és fogait babszemekből rakták ki, ruhája kukoricalevélből készült, de meztelen is maradhatott.