Hallatlan: vadászat az emberiség hangjaira
A kanadai Raymond Murray Schafer által létrehozott "Soundscape" szerint a hangok a képeknél inkább alkalmasak az emberiség történetének megörökítésére. Ezért a szervezetben dolgozó kutatók összeszedik, regisztrálják és archiválják azokat a hangokat, amelyeket városokban, parkokban, falvakban hallanak.
Ezeknek a hangoknak a komponálói és hallgatói mi vagyunk - mondta Schafer a La Repubblica című olasz napilapnak. Összességük véleménye szerint szimfóniát alkot, amelyet azonban teljes elnyomással fenyegetnek az olyan zajszennyezések, mint például a motorok zúgása vagy a szirénák sivítása.
A hangvadászok ugyanis csak az úgynevezett "tiszta hangokat" veszik fel, olyan behatárolt területeken, ahol ezek még jól hallhatók. Például a piacokon az árusok jellegzetes vevőcsalogatóit, a régi városrészekben az udvarokból, házakból kihallatszó beszélgetés-foszlányokat, perlekedéseket, a tereken a sétálók lépteinek zaját, a köszönéseket. "Hallgatóznak" parkokban, tengerpartokon, ahol a természet is hozzáadja a magáét. Felkeresik még a temetőket is, ahol az emberek a maguk sajátos módján, különbözőképpen kommunikálnak halottaikkal- írja az MTI.
Az angolszász világ és Franciaország után, ahol ez a felmérés már évek óta folyik, megtörtént Catania teljes hangfeltérképezése, most folyik Milánóé és Firenzéé.
A kutatók ezzel a munkával az embereket arra is rá akarják vezetni, hogy ne csak produkálják ezeket a hangokat, hanem újra hallják is meg azokat. Ha elveszítjük e képességünket - mondják - elveszik számunkra a világ megértésének egy része.