AIDS elleni oltó-tapasz - reménykeltő hungarikum
A madárinfluenza elleni oltóanyag után újabb biotechnológiai hungarikummal büszkélkedhetünk. Ez a DermaVir, az AIDS elleni oltó-tapasz, melynek társfeltalálója Dr. Lisziewicz Julianna, aki pár éve költözött haza laborjával együtt az Egyesült Államokból.
Miben is rejlik a vakcina nagyszerűsége, és miért váratott magára ilyen sokáig a feltalálása?
A vírus elpusztítására eddig is voltak gyógyszerek, ám ezek mérgek voltak a páciens számára is, ráadásul az esetek egy részében a kórokozó ellenállóvá vált. De ha vírusnak sikerül alkalmazkodni, akkor az immunrendszernek miért nem?
Neki is sikerül, ezt bizonyítják az olyan szórványesetek, mint a híressé vált berlini páciensé. A HIV fertőzött fiatalember többször is megszakította a gyógyszeres kezelést, míg egy szép napon úgy döntött, teljesen abbahagyja. Ezek után a vírus gyakorlatilag eltűnt a testéből.Csoda? A kutatók nem hitték el, és utánajártak, mi is történik ilyenkor a szervezetben, hátha a megoldás lekoppintható…
A HIV vírus azokat a segítő sejteket fertőzi meg, melyek aktiválják az ölősejteket. Koordináció nélkül viszont az immunrendszer tehetetlenül „nézi végig”, ahogy más betegségek elpusztítják a szervezetet.
Dr. Lisziewicz Julianna kutatócsoportja kiderítette, hogyan képes az immunrendszer felvenni a kesztyűt, és természetes módon ellenálló sejteket termelni. Sőt arra is rájöttek, hogyan lehet a folyamatot mesterségesen előidézni. Képzeljünk el egy parányi hordozót, mely egy olyan DNS darabkát juttat be a szervezetbe, ami lényegében imitálja a vírust, vagyis antigénként hat. Ha ezzel érintkezésbe lépnek az immunrendszer sejtjei, a HIV-re specializált ölősejtek akcióba lépnek és megfékezik a fertőzést. Vagyis ez a vakcina úgy aktiválja az immunrendszert, hogy nem juttat be sem kórokozót, sem ellenanyagot.
Sőt, még tű sem kell hozzá, elég egy tapasz, amit három órán át kell viselni egy évben hatszor. A nanotechnológiás eljárásnak köszönhetően a hordozó pontosan ott fejti ki a hatását, ahol kell. Mellékhatás? Legfeljebb bőrpír, ha valaki érzékeny a ragasztó anyagára.
A kutatónő azonban bölcsen óvatosságra int: a kipróbálási fázisnak még nincs vége, habár az eredmények biztatóak. Az is bizonyos, hogy nem minden AIDS beteg gyógyítható meg a tapasszal, ez függ attól, mennyire előrehaladott a páciens állapota.
Viszont a gyerekek immunrendszere általában jobban aktivizálható, így ha megvalósul a tömegtermelés, a tapasz több mint kétmillió afrikai kisgyermeknek is reményt adhat a gyógyulásra.