A pszichiátria helyzetéről tanácskoztak Debrecenben

A pszichiátriai betegségek immár népegészségügyi problémát jelentenek Magyarországon, az ország bizonyos részein kritikus állapotok uralkodnak - mondta Degrell István, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Pszichiátriai Klinikájának igazgatója pénteken az MTI-nek.

2009. január 30., 15:28

A szakember a Magyar Pszichiátriai Társaság XV. Vándorgyűlésének második napján nyilatkozott erről Debrecenben. A társaság január 29-31. között tartja gyűlését, amelyet Degrell István szakmai szempontból rendkívül fontosnak nevezett. Hangsúlyozta, hogy soha nem volt még ennyi témát átfogó gyűlés Magyarországon, a genetikától a szociálpszichológia témaköréig 285 előadás hangzik el a három nap alatt. A résztvevők száma már a második napon meghaladta a kétezret.

Degrell István a kutatások közül kiemelte a genetikát mint az orvostudomány legjobban fejlődő területét, s beszámolt arról: egy átfogó vizsgálat keretében a centrum több egyetemmel és pszichiátriai központtal összefogva 500 skizofrén beteg genetikai állományát fogja kutatni, a betegség eddig még ki nem mutatott jegyeit keresik.

A professzor kiemelte még a depresszió és a szenvedélybetegségek kutatását, ezek népegészségügyi problémák, mint ahogyan azt a betegek és az öngyilkosságok növekvő száma is mutatja. Szerinte itt a megelőzés a legfontosabb, amit programokkal és gyógyszeres kezelésekkel lehet segíteni.

A tudományág általános helyzetéről elmondta: habár az európai tendencia az, hogy a pszichiátriai és mentálhigiénés kutatások és terápiák kiemelt kormányzati programok, itthon a feltételek folyamatosan romlanak. Véleménye szerint a szakemberhiány, az aránytalan és a lakossági igényekhez nem igazodó ágyszámelosztás, valamint az ágyszámleépítés jelenti a legkomolyabb problémát.

Országos szinten és az észak-alföldi régióban egyaránt felfedezhetőek az aránytalanságok: míg a Debreceni Egyetem kifejezetten jó helyzetben van mind a szakembereket, mind a létesítmények állapotát tekintve, van, ahol kritikus állapotok uralkodnak - tette hozzá.

Degrell István kiemelte: az ágyszámot bármikor lehet korrigálni, azonban az elvándorolt szakemberek elvesztése óriási probléma, hiszen pótlásuk évtizedek kérdése is lehet.

"Hirtelen, meggondolatlan intézkedések, elbocsátások nagyon súlyos következményekkel járhatnak a szakma fejlődésében és a betegek ellátásában" - hangsúlyozta.