Vereségből győzelem

Mire van a legnagyobb szüksége valakinek, hogy politikussá váljon? Arra a képességre, hogy megjósolja, mi fog történni másnap, a következő hónapban, a következő évben – és utána képes legyen megmagyarázni, miért nem az következett be. Ez Churchill jótanácsa a politikusoknak. Miközben a Fidesz megpróbálja a népszavazási kudarcot sikerré magyarázni, a világban is paradigmaváltás zajlik: egy, az Economist hasábjain szeptemberben megjelent szerkesztői cikk szerint ma már az „igazság utáni politika idejét éljük”. Amikor az igazság már nem vitatott és még csak nem is hamisított, egyszerűen csak másodlagos jelentőségű.

2016. október 3., 07:16

Szerző:

Mi a különbség egy jó vezető és egy jó politikus között? Jó vezető az, aki jól végzi a dolgát, a jó politikus viszont bárhogy végzi a dolgát, elhiteti, hogy az jó. Mert a politikai vezetői mentalitás egyik alapja: hibázni nemcsak tilos, de egyenesen lehetetlen. Az elismert hiba a bukással egyenlő. A tehetséges, de a bukás peremére sodródott politikus a fenti szabály szerint értelmezi a valóságot: ahogy ő végezte a feladatát, az a jó.

„A megválasztott politikus legfőbb motivációja a hatalomban maradás” – mondja Ronald E. Riggio, aki szervezetpszichológiai kutatásai során mérésekkel is alátámasztotta ezt a népi megfigyelést. A hatalomban maradás vágya tehát felülírja a jól végzett munka iránti igényt és felelősséget, így a megválasztás után a központi (az egyetlen?) cél a bukás elkerülése lesz, amihez ki kell építeni az intézményi és a politikai környezetet. A siker is ennek tükrében mérhető: ha egy vezető kiépíti azt a rendszert, amelyben bukása elképzelhetetlenné válik, meg is valósította a célját.

A politikai hatalom birtokosait leginkább saját viselkedésük és döntéseik – vagy a szövetségeseikbe vetett bizalmuk – sodorják a hatalomvesztés közelébe. Sokakat az, hogy túlreagálják saját hatalmukat: amikor valaki hatalom birtokába jut, nőnek az igényei és a követelései is – sokszor jóval a rábízott hatalom lehetőségeit meghaladóan. A hétköznapokban ezt hatalmi gőgnek vagy simán arroganciának nevezzük.

„Minden politikai élet, hacsak nem vágja el azt valami egy csodálatosan boldog pillanat kellős közepén, bukással végződik, mert ez a politika és az emberi kapcsolatok természete.” E mondatot Enoch Powell brit politikusnak köszönhetjük, akit Vérfolyam (Rivers of Blood) című, a bevándorlás veszélyeiről szóló beszéde miatt zártak ki soraikból és az árnyékkormányból is a konzervatívok. A bukás rövid távon talán megúszható, de hosszú távon elkerülhetetlen része a politikának. Ám ahogy egy zuhanó repülőn nincs ateis­­ta, úgy egy, a bukás pillanatában lévő politikus sem hiheti el támogatottságának vagy szövetségeseinek elveszítését. Csakhogy míg a repülő utasa már nem vigasztalhatja magát azzal, hogy tulajdonképpen be sem csekkolt a járatra, a gép pedig fel sem szállt, addig egy politikus kísérletet tehet a valóság átkeretezésére annak igazolására, hogy a vereség valójában győzelem.

„Amikor arról kérdeznek, mire van legnagyobb szüksége valakinek, hogy politikussá váljon, azt felelem: arra a képességre, hogy megjósolja, mi fog történni másnap, a következő hónapban, a következő évben – és utána képes legyen megmagyarázni, miért nem az következett be” – mondta Churchill.

A kérdés persze az, miképp sikerül a magyarázat. Mennyire meggyőző? Mennyit koptat a politikus karizmájából – és persze szövetségeseinek bizalmából? Merthogy azokat, akik nem saját hatalmuk erejét mérik el, a legtöbbször (vélt) szövetségeseikbe vetett irreális, túlméretezett bizalom indítja el a lejtőn.

A megúszás egyik legfontosabb eszköze az átkeretezés – azaz a hazugság. A politikusok – legyenek bár demokratikus vagy diktatórikus rendszer döntéshozói – hazudnak. Általában azért, hogy saját inkompetenciájukról, egy vagy sok rossz döntésükről eltereljék a figyelmet. De a világban paradigmaváltás zajlik: egy, az Economist hasábjain  szeptemberben megjelent, egyébként Donald Trump módszereit vizsgáló szerkesztői cikk szerint ma már az „igazság utáni politika idejét éljük” (post-truth politics). Amikor az igazság már nem vitatott és még csak nem is hamisított, egyszerűen csak másodlagos jelentőségű. Korábban a politikai hazugság célja az volt, hogy a világot eltorzított vagy hamis színben mutassa. Ez mára megváltozott: ennek a világnak a politikusai nem meggyőzni akarják a célközönséget, az elitet, csupán fölerősíteni az előítéleteket. A bukás az, ha ez valamiért nem sikerül. Egy erős intézményi rendszert működtető demokráciában erre jóval nagyobb az esély, mint azokban az országokban, ahol autokraták arra használják a post-truth technikáját, hogy az ellenzéket is elhallgattassák. Az ilyen, hazugságtengerben élő emberek számára a politikai bukás már nem értelmezhető, és nem is a választói szándéktól függő fogalom. n