Forradalom előtt

Szellemi nyitás a Magyar Képzőművészeti Egyetemen

2016. október 24., 13:55

Szerző:

Forradalom előtt – A Magyar Képzőművészeti Főiskola 1945–1956 között: ezzel a kiállítással készült a Magyar Képzőművészeti Egyetem az 1956-os forradalom 60. évfordulójára. Új csarnokot is kapott az épület: a Dávid téren jelenleg az egyetem rektora, Csanádi Judit által rendezett Open Art alkotóhét keretében készült művek közül látható néhány, de később beszélgetéseket, filmvetítéseket is rendeznek majd itt.

Révész Emese művészettörténész, a Forradalom előtt-kiállítás egyik kurátora a megnyitón elmondta: fontos szempont volt a múlt kortárs művészetbe építése.

A Forradalom előtt – A Magyar Képzőművészeti Főiskola 1945–1956 között kiállítás első része az 1945 és 1948 közötti, viszonylag kísérletező korszakkal foglalkozik, a másik az 1949-es váltás utáni időkkel – ekkor vette át a főiskola vezetését Bortnyik Sándor, a régi érából csupán két tanár maradt ott. A gyűjtemény ebből az időszakból fennmaradt diplomamunkákat, illetve évtizedekig lappangó alkotásokat is bemutat, többek között Csernus Tibor, Lakner László vagy Kondor Béla műveit. A kiállítás részeként megtekinthető lesz Sólyom András Képzősök 1956–2016 című filmje is, amelyben az egyetem jelenlegi hallgatói egykori (1956-ban huszonéves) diákokat kérdeznek.

A kiállítás másik kurátora, B. Majkó Katalin művészettörténész szerint mind a Dávid tér, mind a Forradalom előtt című kiállítás lényege a szellemi nyitás volt. Olyan tárlatot akartak létrehozni, amely bemutatja, milyen volt az élet a főiskolán az 1945–1956 közötti időszakban, mi vezetett el 1956-ig, illetve hogyan hatott a pártpolitika és a szocreál az intézményre.

A kiállítás december 4-ig látható a Magyar Képzőművészeti Egyetemen.

SZ. E.