Tamás Ervin: A vezérszurkoló és a politikai nívó

2017. december 22., 08:11

Szerző:

Az elbutítás, kiürítés mesterei előbb-utóbb könnyen hasonlatossá válnak áldozataikhoz. Lehetséges, hogy az agymosás vezérlőközpontjában zárlatossá válik a kultúrafogyasztás, kicsapják a biztosítékot a művelődés klasszikus kritériumai, ha a politikai csaták személyes harcokká fajulnak, a lealacsonyító, igénytelen kommunikáció visszahat művelőire is?

Ez a rezsim, mint előtte valamennyi, iszonyú dörgedelmekkel ítélte el a filmművészet amerikanizálódását, majd habozás nélkül alkalmazta a semmitől vissza nem riadó, ferdítésekben tobzódó, szügyig ható amerikai kampánystratégiát. Az elemzők is hajlamosak különválasztani az eszközök profi használatát a manipuláció tartalmától, alantas szándékától, leszűkítik mindezt egy imponáló hatalmi fogásra, melyben nincsenek szabályok, a szellemi ököljog mindent felülír. Az érzelem indulattá, a hit vakhitté, a fanatizmus fundamentálissá gerjesztését a szavazótábor mozgósításával azonosítja a szakzsargon. Hol van ehhez Hollywood rosszabbik arca?

A tömegigény fáradhatatlan kielégítése egyre lejjebb szállította magát a tömegigényt is, érvénytelenítve az emberi kíváncsiságot, kiiktatva az értelmes vita iránti igényt. A bulvár kilépett medréből, és az informatika forradalmával a politika globális fegyverévé vált. Ma már nem elég a leegyszerűsítés, az útszéli reakció a menő. A kultúrával kapcsolatos örökzöld, kiművelt emberfőt építő mondások eláztak, mint esőben a lom. A hatalmi gúla tetejére törekvők egészen más alapokra, kívánalmakra összpontosítanak, mert egészen mást várnak el tőlük, mint a minőséget és a minőség továbbadásának képességét minden értelemben.

Lehet, hogy sokan közülük kivetkőznek önmagukból, álcát öltve közönségesek, de mintha egyre többen volnának, akik bensőjükből vezérelve ordenárék, alattomosak, gorombák, s eddigi karrierjük igazolta számukra, hogy csak így tovább. A parlamentben gondolatok helyett hazugságokkal, csapnivaló poénokkal operálnak, a szint pedig folyamatosan süllyed. Elhiszem, hogy némelyik jobb sorsra érdemes politikus belefárad abba, hogy sok sületlenségeket mond és hallgat, így – tisztelet a kivételnek – megmagyarázható védekezési mechanizmussá válik a magaskultúra iránti étvágytalanság.

A jelenlegi parlamenti frakciók olvasási szokásai zömmel a beszámolók, jelentések, tervezetek Bermuda-háromszögében bolyonganak, sokuknak még az érdekesebb történészi, közgazdasági, politológiai tanulmányok átpörgetésére sem futja az időből – alkotóerejük pedig kimerül a gombnyomogatásban. A „hiúság vására” a rongyrázásban nyilvánul meg, nem a műveltség fitogtatásában. Ügyetlen, bazári gesztusok sora sokkol: a giccses művek átadási rituáléjától a zsírban tocsogó lakomákig – legendás fotók: Tállai-ajándék a vezérszurkolónak (Puskás-festmény), vagy Mészáros Lőrinc, bőségasztalnál ülve, körülötte álló hölgyek karéjával.

Fotó: Facebook/Tállai András

Vajon milyen tulajdonságoktól kell megszabadulnia annak a bürokratának, aki még a szemmozgását is képes kordában tartani, amikor felmondja a kötelező leckét? Vagy elég a lekezelő cinizmus? Nyolc óra színlelés, nyolc óra titkos visszavedlés a sokat csepült értelmiségi szintjére, csak mások meg ne lássák?

Az uralkodói gúla közelében lévő szellemi holdudvar kiválasztódási szempontjai persze lehetnek nívósak, de ahol az udvar szegényes és kiszolgáltatott, ahol már a szuverenitás morzsáinak megőrzése is kiváltság, ott nagy a beszáradás veszélye. Ott van például a kultúrával államtitkári rangban foglalkozó Hoppál Péter Pécsett saját alakjával ékesített karácsonyfadíszekkel gondolta színesíteni kampányát, ami a pofátlanság és az ízléstelenség szomorú rekordja.

A kivételektől eltekintve a politikusok leginkább olyan kulturális eseményekre rajzanak ki, amely vagy a helyszín, vagy a program és annak szereplői miatt politikai üzenettel bír, a kapható élmény másodlagos. Az OTP világtakarékossági napjának exkluzív műsora vagy a Prima Primissima-díjak átadása attól érdekes, hogy ki van ott s ki nem fért a meghívandó keretbe, a nézőtéren egymást vizslató tekintetek leginkább ezt veszik számba. Az ismert politikusok közül „csak úgy” kevesekkel találkozik a színházi szünetben, koncertek előcsarnokában. Ascher Tamás a minap a Facebookon megjegyezte: „Nem járnak a Katonába, az Örkénybe. (Kivéve Pokornit; őt mindkét színház nézőterén láttam már.) L. Simonnal az Operettben találkoztam, nagyon rossz musicalelőadáson, hivatalból volt jelen, Keró ünnepelte őt, etette-itatta a szünetben. Nemrégiben a Katona cseh írásokat bemutató estjén megjelent Németh Zsolt feleségével és egyik fiával, ő is hivatalból jött…” Megfigyelhető a szinte beteges szelekció – már nem a mű vagy annak tolmácsolói, hanem leginkább pártszimpátiák befolyásolják a közönség összetételét. A zongorista játékán túl annak vélt vagy valós politikai beágyazódottsága a téma a lépcsőfordulóban, ma már valamennyi művészeti ágban közönséget választ magának a táborlogika.

És akkor még nem beszéltünk a kiemelt támogatottságot élvező sportról, amely szintén elég példával szolgál a rendellenes viszonyokra. A szponzorok egymást tapossák az adakozás lehetőségéért. Nagylelkűségüknek gyakran semmi köze a cég pr-stratégiájához, inkább a helyezkedéshez, hiszen manapság már lehet, hogy az a legfőbb stratégia. Bár a stadionok hétvégi látogatottsága hű tükre a magyar futball színvonalának, a potentátok VIP-szektoraiban alkalmanként ott feszít a társadalom krémje, s kamatoztatható jelentősége van annak, kik ülhetnek a főnök közelében. (Ahogy az Index írja: „Már a kolbászfesztiválnak is van VIP-je.”) Hogy egy hatalmi konfliktus miként játszódik le az elit berkein belül, s hogyan süllyed a kocsmai szintig, azt jól mutatta, ahogyan Simicska Lajost a veszprémi aréna VIP-páholyából kipenderítette az új földesúr.

A közélet naponta szembejövő primitív gesztusai, a T. Ház hangneme, a nyilvánosság alpári fogásai, a kicsinyes bosszúhadjáratok, a magánélet gátlástalan és bárdolatlanul célirányos kiteregetése persze nem állítható automatikusan párhuzamba a kultúrahiánnyal, a legelemibb normák sutba dobásával – tapasztalhattuk, hogy Beethovent imádva is lehet valaki gonosztevő. Csakhogy amikor tömegméretekben hasonul az elit a plebszhez, azt az etalon, az igényszint is megsínyli.

Talán segít valamit a helyzeten, hogy a minap nyilvánosságot kapott: Orbán Viktor kedvenc szerzője állítólag Yuval Noah Harari, napjaink egyik legnépszerűbb történésze. A miniszterelnök érdeklődését minden bizonnyal az keltette fel, hogy Harari szerint a liberális demokrácia válságba jutott, a szabadpiac és a liberális szabadságjogok nem teszik automatikusan és folyamatosan jobbá az emberek helyzetét. De most legyen ez mindegy. Elképzelem, ahogy alattvalói ezt meghallva idegesen keresni kezdik, ki ez a pasas, majd két, magyarul megjelent kötetét egymás kezéből kapkodják. Ez is valami. 

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.