4,9 milliót loptak el egy magyar nőtől a csalók, így verték át
Milliókkal károsítottak meg egy magyar nőt a csalók, ezért a rendőrség most fontos dologra hívta fel a figyelmet.
Korábban a 168.hu is többször beszámolt már arról, hogy a csalók nem pihennek, és mindig újabb módszerekkel próbálkoznak. Rengeteg trükk terjed, így az emberek sosem lehetnek elég óvatosak. A police.hu tájékoztatása szerint most két embert is milliókkal károsítottak meg a bűnözők.
Így loptak el milliókat a csalók
Két ügyfél is súlyos anyagi kárt szenvedett el ugyanannál a pénzintézetnél, miután ismeretlenek internetes csalás révén több millió forintot utaltak el számlájukról – derült ki a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság közleményéből.
Az egyik esetben egy Dombóvár környékén élő nő személyi kölcsönt vett fel, majd a pénz megérkezését követően banki limitet próbált módosítani. A művelet nem sikerült, ezért egy keresőből nyitotta meg az általa valósnak hitt banki oldalt. Egy SMS-ben kapott kódot beírt, és bár a felület nem jelezte a sikeres belépést, később, laptopról történő belépésekor már 4,9 millió forint hiányzott a számlájáról – az összeget egy ismeretlen személy számlájára utalták el.
Egy másik károsult, egy dombóvári férfi, közel 2 millió forintot veszített el. Céges utalásai után kapott egy SMS-t egy app telepítéséhez, majd órákkal később a bank értesítette, hogy gyanús tranzakció miatt zárolták a számláját – ő sem kapott értesítést az utalásról vagy annak megerősítésére szolgáló kódról.
A rendőrség a történtek kapcsán figyelmeztetést adott ki az internetes bankolás biztonságos használatáról. A hatóság hangsúlyozza:
- Ne adjunk meg banki adatokat ismeretlen megkeresésre!
- Ne kattintsunk gyanús linkekre!
- Csak hivatalos banki oldalakon bankoljunk!
- Ne telepítsünk ismeretlen alkalmazásokat!
- Használjuk a kétlépcsős azonosítást minden fontos fiókunknál!
- Lehetőleg külön eszközön fogadjuk az azonosító kódokat, mint amin bankolunk!
Erre hívja fel a rendőrség a figyelmet
A kiberpajsz.hu oldalon találhatóan bizonyos információk, melyek segítik a lakosságot, hogy körültekintőbbek legyenek. A digitális pénzforgalom térnyerésével párhuzamosan nő az internetes visszaélések száma is, ezért egyre nagyobb hangsúlyt kap a fogyasztók pénzügyi tudatosságának erősítése – hívja fel a figyelmet a hatóságok közleménye.
Bár a magyar pénzügyi rendszer európai viszonylatban is kiemelkedően biztonságos, a csalók nem az infrastruktúrát, hanem magukat az ügyfeleket próbálják megtévesztéssel és manipulációval rávenni, hogy kiadják az azonosítóikat, jelszavaikat, vagy telepítsenek káros alkalmazásokat.
A bűnözők célja, hogy megszerezzék a banki fiókokhoz szükséges hozzáférési adatokat. Ehhez gyakran alkalmaznak úgynevezett brute force (karakterkombinációs) vagy szótáralapú jelszótörési módszereket. Ezért rendkívül fontos a gondosan megválasztott, erős jelszavak használata, amelyek hosszúak, kis- és nagybetűket, számokat és írásjeleket is tartalmaznak.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)