Megjelentek a csalók az Ügyfélkapun, így próbálják most átverni az embereket

A csalók minden trükköt bevetnek, most az Ügyfélkapun keresztül próbálják átverni az embereket.

2024. december 21., 14:34

Szerző:

Korábban már többször beszámoltunk arról, hogy mennyire aktívak a csalók a karácsonyi időszakban. Az Infostart cikke szerint most egy újabb trükkel próbálkoznak, mivel egy kormányhoz köthető applikáción keresztül próbálják meg átverni az embereket. Mivel tömegesen estnek áldozatul egy Ügyfélkapus csalásnak.

Így próbálják meg átverni az embereket az Ügyfélkapun keresztül

A Blikk információ szerint a csalók új célpontot találtak, mivel megjelent az „Ügyfélkapu+” csalás. A lap információ szerint, ennek a módszernek tömegével esnek áldozatul az állampolgárok, abban az esetben, ha megpróbálnak átjelentkezni az „Ügyfélkapu+”-ra, és nem eléggé figyelmesek.

A csalók korábban csak különféle internetes webáruházak nevére hivatkozva, illetve magyar bankokra, csomagküldőkre hivatkozva próbáltak meg pénz kicsalni az emberektől. Egészen idáig nem próbálkoztak az állami közigazgatás által használt programmal. Most azonban ez megváltozott, mivel már ezt is hamisítják, számolt be róla a Blikk.

A lap cikke szerint Kónya Péter, korábbi országgyűlési képviselőt egy megbízhatónak hitt oldalról vitték át a csalók egy áloldalra. A képviselőnek a bankkártyájáról sikeresen le is emeltek a csalók 14 ezer forintot. Ezután kénytelen volt letiltani a kártyát.

Sok milliárd forinttal verték át az embereket a csalók

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy 2024-ben is nagyon aktívak voltak a csalók. A Magyar Nemzeti Bank pénzforgalmi statisztikáiból kiderült, hogy már 6 milliárd forinttal károsították meg a bűnözők a magyar felhasználókat csak az átutalásokon keresztül, de további 3 milliárd forintot is zsákmányoltak azzal, hogy megszerezték a bankkártyákhoz tartozó adatokat az áldozataiktól.

A karácsonyi időszakban különösen aktívak a csalók. Lapunk is beszámolt arról, hogy emiatt a bankok egyre gyakrabban hívják fel az állampolgárok figyelmét arra, hogy különösen figyelmesek legyenek. Nagyon sok esetben a csalók banki munkatársnak adják ki magukat, arra kérik az áldozatukat, hogy a pénzüket egy úgynevezett biztonsági számlára utalják át. A módszer egyre elterjedtebb, és sokan be is dőlnek a csalóknak, akik bizonyos esetekben még biztonsági szakembereknek is kiadják magukat.

Éppen ezért rendszeresen felhívják a bankok és a rendőrség is arra a figyelmet, hogy mindenki legyen körültekintő, amikor valaki elkéri a személyes adatait. A banki dolgozók például sosem kérnek jelszavakat, biztonsági kódokat, így ebben az esetben csakis csalókról lehet szó.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)