Újabb bank adott ki figyelmeztetést a csalók miatt – ezt tehetik az ügyfelek

Az ünnepi időszakban sem kímélnek senkit: a csalók bármikor felbukkanhatnak.

2024. december 17., 16:29

Szerző:

A csalók és tolvajok számára az ünnepek környékén rengeteg lehetőség adódik arra, hogy megtévesszék gyanútlan áldozataikat. Nem számít, hogy valaki egy bevásárlóközpontban, esetleg vásárban, vagy az interneten próbálja-e beszerezni a karácsonyi ajándékokat: a bűnözők bárhol lecsaphatnak. A csalók elsődleges célja a pénzszerzés, és mivel manapság már jóval kevesebb készpénzt tartunk magunknál, elsősorban a bankkártyák, illetve a bankszámlák vannak veszélyben – figyelmeztetett az Erste Bank.

Mint arról a 168.hu is beszámolt, évről évre egyre összetettebb, bonyolultabb módszereket dolgoznak ki a bűnözők, így nem könnyű felkészülni a támadásaikra. Különösen igaz ez az adventi időszakban, amikor a legtöbben hajlamosak megfeledkezni az óvintézkedésekről.

Ám a pénzintézet szerint ilyenkor is érdemes óvatosnak lenni, bárhol is járunk, hogy ne érjenek kellemetlenségek az ünnepek előtt.

Így védekezhetnek a csalók ellen az ügyfelek

Az Erste Bank több szituációt is felsorolt, amelyek könnyedén kialakulhatnak decemberben, és a csalók számára ideális lehetőséget teremtenek. Elsőként arra hívták fel a figyelmet, hogy a karácsonyi vásárokban bármikor megbújhatnak a tömegben a tolvajok, akik kifigyelhetik, hogy egy-egy vásárló hova teszi a bankkártyáját, miután fizetett. Aki a kártyát hanyagul csak a zsebébe ejti, megkockáztatja, hogy pillanatokon belül kirabolhatják. Sok esetben az áldozat nem is fedezi fel, hogy ellopták a bankkártyáját, csak akkor, amikor észreveszi, hogy gyanús tranzakciókat hajtanak végre a bankszámláján. Ez ellen védelmet jelenthet, ha minden kártyás tranzakcióról figyelmeztető üzenetet kér az ügyfél, így már az első gyanús jeleknél letilthatja a kártyáját. A PIN-kódot sosem szabad ráírni a kártya felületére, esetleg mellette tartani, ezzel ugyanis még könnyebb lesz a tolvajok dolga. Ma már a digitális bankkártya használatára is van mód, így a fizikai bankkártya akár otthon is maradhat.

Az online rendelések kapcsán arra hívta fel a figyelmet a pénzintézet, hogy egy-egy vásárlást követően sokan aggódnak, vajon időben megérkezik-e a csomagjuk. Ha ilyenkor érkezik egy üzenet, amelyben jelzik, hogy a fizetés sikertelen volt, sokan hajlamosak azonnal kattintani a megadott linkre, és kifizetni a kért összeget, akár úgy is, hogy meg kell adniuk a bankkártyájuk adatait és a CVC kódot is. Csakhogy általában ezek az üzenetek a csalókhoz köthetőek. Az Erste Bank szakemberei azt javasolják, fizetés előtt mindenki gondolja át, reális-e, hogy ilyen üzenet érkezik, illetve hogy kitől érkezett az üzenet. A külföldi telefonszámok és a hibás szöveggel rendelkező üzenetek mindig gyanúra adnak okot.

Akkor is érdemes óvatosnak lenni, ha valaki eladná a használt termékeit az ünnepek előtt. Az internetes hirdetésekre általában azonnal jelentkezik valaki, aki felajánlja, hogy a futárt is intézi a tranzakcióhoz. Ehhez általában egy linket is küld, ahol az eladó bankkártya-adatait is elkérik, hogy kifizethessék a vételárat. Ez mindig legyen gyanús, ugyanis egy eladó esetében semmi szükség ezen adatok megadására. A bankszámla átmeneti zárolására, illetve a bankkártya letiltására is szükség lehet, hogy a csalók ne férhessenek hozzá a már kiadott adatokkal a bankszámlához.

A fentieket mindenkinek érdemes betartania, ha elkerülné, hogy hatalmas anyagi kár érje.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.