Így vásárolt az interneten? Akár át is verhették a csalók
A rafinált módszerek mellett az átverések egyszerűbb típusait is alkalmazzák a csalók.
Országszerte rengeteg a károsult, ugyanis a csalók egész évben aktívan dolgoznak. Az internetes rendelések tökéletes feltételeket teremtenek számukra ahhoz, hogy átverhessék a gyanútlan áldozataikat. A hatóságok folyamatosan dolgoznak az elfogásukon, ám az esetek számát csak akkor lehet csökkenteni, ha mindenki nagyon körültekintően jár el az online vásárlások során – figyelmeztetett az Országos Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.
Ahogyan arról már a 168.hu is beszámolt, a kiberbűnözők gyakorlatilag bárhol és bármikor megtalálhatják. Az is egyre gyakrabban előfordul, hogy telefonon zaklatják leendő áldozataikat: általában valamilyen hivatalos szerv vagy szolgáltató munkatársának adják ki magukat, és így próbálják meg rávenni a hívott felet, hogy adja ki a személyes adatait, vagy utaljon bizonyos összegeket egy megadott bankszámlára. Általában valamilyen veszély elhárítására vagy számlatartozásra, büntetésre hivatkoznak, amivel sajnos túl gyakran érnek el sikert.
Emellett azonban az is segíti a káros tevékenységüket, hogy egyre többen adnak le rendeléseket az interneten keresztül, ahol sokszor ellenőrizhetetlen, ki áll a másik oldalon.
A csalók ezzel a módszerrel dolgoznak
Tanulságos az a történet, amelyet a rendőrség osztott meg a napokban egy esetről, amelyben többen is érintettek károsultként. A Szekszárdi Rendőrkapitányság kezdett nyomozni egy csalással kapcsolatban, miután az egyik károsult feljelentést tett ismeretlen elkövető ellen. Mint kiderült, a sértett egy kedvező áron kínált mobiltelefont szeretett volna megvásárolni az interneten, ám a készüléket végül nem kapta meg, annak ellenére sem, hogy kifizette azt.
A telefon hirdetését a közösségi média egyik adás-vételi csoportjában fedezte fel, egy magánszemély kínálta eladásra. 82 ezer forintban állapodtak meg, amelyet a sértett el is utalt előre, ám nemcsak a pénz, hanem az állítólagos eladó is eltűnt.
A feljelentést követően a hatóság nyomozni kezdett, és megállapították, hogy több hasonló eset is ugyanahhoz az ócsai férfihoz vezet. A házkutatás során arra is fény derült, hogy az elkövető rengeteg hamis hirdetést adott fel, amelyekkel a jelenlegi bizonyítékok alapján 19 személyt sikerült megtévesztenie. Különböző profilokat és bankszámlaszámokat használt, így sokáig nem vált gyanússá. Az átutalt összegeket általában a partnerével vetette fel különböző ATM-ekből, és ilyen módon több mint 1 200 000 forintot sikerült zsákmányolnia.
Nem minden esetben mobiltelefon volt a csali, ugyanis a hirdetéseivel különböző érdeklődési körű embereket célzott meg: sporteszközök, műszaki cikkek és könyvek is akadtak az eladásra kínált termékek között. Természetesen semmit nem kézbesített ezek közül, de a termékek értékét bezsebelte.
Bár az ócsai férfi másokat már nem tud megkárosítani, de a rendőrség arra figyelmeztetett mindenkit, hogy hasonló esetek nagy számban fordulnak elő országszerte. Az előre utalás a lehető legrosszabb megoldás ilyen esetekben, nemcsak magánszemélyek, hanem cégek esetében is, hiszen a csalók számos hamis vállalkozás hirdetésével is megpróbálhatnak átverni bárkit. Éppen ezért érdemes mindig utánvéttel kérni a csomagküldést, de már a rendelés leadása előtt tájékozódni kell az eladó kilétéről.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)