Használt bútort venne? Így verhetik át a csalók a rendőrség szerint
Manapság már mindenhol érdemes óvatosnak lenni, mert a csalók mindig lesben állnak.
A karácsonyi szezon a csalók számára is kiemelt jelentőséggel bír, de valójában egész évben körültekintően kell eljárni, különösen az internetes vásárlások esetén, ugyanis bárki könnyen besétálhat a tolvajok csapdájába – hívta fel a figyelmet a Budapesti Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.
Manapság egyre többen vásárolnak az interneten, mivel ez egy kényelmes és gyors megoldás, és ilyen módon akár távolabbi áruházakból is elérhetőek a szükséges termékek. Ahogyan arra már a 168. is felhívta a figyelmet, a hatalmas kedvezményeket hirdető weboldalakkal, illetve az SMS-ben vagy e-mailben érkező rendkívüli ajánlatokkal érdemes óvatosnak lenni, ugyanis az ezekre mutató linkek nem ritkán hamis weboldalakra vezetnek. Aki ezeken keresztül megadja a személyes adatait, esetleg még átutalást is indít, veszélybe sodorhatja magát. A bűnözők azonnal hozzájutnak a pénzhez, illetve a szükséges információkhoz, amelyekkel akár a vásárló teljes bankszámláját kiüríthetik.
Ám nemcsak a cégek nevében elkövetett bűncselekmények okozhatnak hatalmas károkat, hanem az is, ha magánszemélyek által kínált termékek megvásárlásáról van szó.
A csalók még ezzel is visszaélnek
A közösségi médiában és általánosságban az interneten is nagyon sokan kínálnak eladásra használt bútorokat, és hasonlóan sokan vannak azok is, akik ilyen módon szereznék be az új berendezést az otthonukba. Ebből a célból már számos csoport is létrejött, ahol a leendő vásárlók böngészhetnek a hirdetések között. Arról korábban már a 168.hu is írt, hogy sajnos a csalók ezekben a csoportokban is feltűntek: még az édesanyákat is gyakran átverik a baba-mama csoportokban közzétett apróhirdetésekkel.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság most arról számolt be, hogy végre pontot tettek egy hasonló ügy végére, ám jól mutatja az eset bonyolultságát, hogy a nyomozás már két éve zajlik. A III. kerületi rendőrök egy feljelentés alapján igyekeztek felgöngyölíteni az ügyet, miután egy sértett feljelentést tett amiatt, mivel a közösségi médiában egy hirdetés alapján megrendelt egy szekrénysort egy magánszemélytől, ám azt sosem kapta meg. Az eladó azt kérte, hogy a vevő utaljon el előre 50 ezer forintot a bútorért, és ígérete szerint ezt követően azt eljuttatta volna a megadott címre. Csakhogy az áru sosem érkezett meg, az eladó pedig eltűnt.
Hasonló eseteket jelentettek az ország több pontjáról is, a hatóságok pedig kiderítették, hogy ugyanaz a személy áll az esetek mögött. Összesen 8 bűncselekmény esetében vizsgálódtak az óbudai szervek, és megállapították, hogy a feltételezett elkövető egy Veszprém vármegyei, 24 éves férfi, aki álprofilt használt, hogy kicsalhassa áldozataitól a pénzt. Minden esetben ugyanaz volt a módszere, amivel jelentős összeget zsákmányolt. A hatóságok elfogták a férfit, kihallgatását követően pedig a nyomozati anyagot megküldték az ügyészségnek vádemelés céljából.
A fenti eset is jól példázza, hogy a magánszemélyektől való internetes vásárlás még rizikósabb, így mindenképpen érdemes ellenőrizni az eladó személyét. A hatóságok arra is felhívták a figyelmet, hogy mindenki inkább az utánvétes rendelést részesítse előnyben, ugyanis az előreutalás rejti magában a legnagyobb veszélyt.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)