A csalók még ilyenkor is megtámadhatják: állami védelemre lenne szükség

Már nem csak személyesen próbálkoznak a csalók.

2024. december 9., 14:34

Szerző:

A friss statisztikák szerint egyre gyakrabban fordul elő, hogy a mesterséges intelligencia segíti az internetes támadások végrehajtását, a csalók pedig olyan új módszerekkel dolgoznak, amelyek kivédésére nemcsak a civil felhasználók, hanem az államok sincsenek felkészülve – figyelmeztetett az EconomX.

A Microsoft nemrégiben készítette el a legfrissebb jelentését: a Digital Defence Reportból kiderült, hogy a felhasználók egyre nagyobb veszélyben vannak, ugyanis a bűnözők már nem csupán arra hagyatkoznak, hogy ők maguk, akár hálózatba szerveződve hogyan képesek minél több embert átverni. A digitális újdonságok ugyan kényelmesebbé tették a mindennapokat, ám egyúttal a bűncselekmények számát is növelték, hiszen új lehetőségeket teremtettek a csalásokhoz is.

2022 óta 400 százalékos növekedés tapasztalható az olyan jellegű csalásoknál, amelyekhez valamilyen technikai segítséget is igénybe vettek az elkövetők, és az esetszámok növekedésén túl az is hatalmas probléma, hogy a hatóságok számára is sokkal nehezebb megfékezni a bűnözőket.

A csalások országokon átívelő sorozata több millió felhasználót károsított meg, és ezeket az eseteket nagyon nehéz, sok esetben lehetetlen orvosolni, éppen ezért a biztonsági szakemberek nem győzik hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. Az óvatosságra akár a hivatalos ügyek intézése közben is nagy szükség lehet.

A csalók mindig készenlétben állnak

A digitális fejlesztések, különösen a mesterséges intelligencia jól hasznosítható akkor is, amikor internetes védelemről van szó, ám azt fontos tudni, hogy számos ország nem naprakész ilyen téren. Akár egy állami kézben lévő weboldalt is megtámadhatnak, és arra is több példa akadt már, hogy kormányzati adatbázisokat törtek fel a hackerek, így jutva érzékeny információkhoz és személyes adatokhoz. A zsarolóvírusok is egyre nagyobb számban okoznak problémákat, és hatalmas anyagi károk kapcsolódnak ezekhez az esetekhez.

A Microsoft úgy véli, hogy szükséges lenne a kibervédelem rendszerét nemzetközi szinten is egységesíteni, ez ugyanis megkönnyítené a felhasználók adatainak védelmét, illetve azt is, hogy mindenhol azonos, súlyos büntetést kapjanak az elkövetők, ami elrettentő erővel bírna.

Bár a legfontosabb weboldalakat igyekeznek többféle módszerrel is védeni, például manapság már a legtöbb pénzintézet bevezette a kétfaktoros hitelesítést, ám fontos tudni, hogy egyelőre maguk a felhasználók tehetik a legtöbbet a saját védelmükért azzal, ha fokozott óvatossággal használják az internetet.

Mint arról a 168.hu is beszámolt, még mindig előfordulnak telefonos csalások, de érdemes azzal számolni, hogy akár egy interneten leadott rendeléssel is hozzájuthatnak például a bankkártya-adatokhoz, amelyekkel azonnal vissza is élnek az elkövetők.

Éppen ezért akkor is érdemes körültekintően eljárni, ha egy hivatalos oldalra, például egy szolgáltató felületére jelentkezünk be, és az ismeretlen feladóktól érkező SMS-eket és e-maileket, illetve az azokban található linkeket is fenntartásokkal kell kezelni. A zsarolóvírusok többnyire ez utóbbiak megnyitásával települhetnek az eszközre, és ez rövid időn belül használhatatlanná teheti azokat. Feloldásukért a bűnözők pénzt követelnek, ám sok esetben eltűnnek a pénzzel, és a számítógépen vagy telefonon tárolt adatok is örökre elvesznek.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.

Mark Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon és az Instagramon megszűnik a tényellenőrző program, helyette közösségi tényellenőrzést használnak majd, pont úgy, ahogy azt az Elon Musk-féle X teszik.