Veszélyben lehet a bankszámlája, ha ettől a feladótól kapott üzenetet
A csalók egyre merészebbek, már ettől sem riadnak vissza.
Elsősorban anyagi kár érheti azokat, akik nem elég körültekintően használják az internetet, ám adott esetben akár az adataik is illetéktelen kezekbe kerülhetnek. A csalók a legkülönfélébb módszereket alkalmazzák annak érdekében, hogy pénzhez jussanak, ám néhány hasonlóság felfedezhető az egyes esetek között, amelyek segíthetnek abban, hogy mindenki időben felismerje: bűnözőkkel áll szemben.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság nemrégiben a police.hu oldalon tett közzé egy történetet, amely egy rafinált csalási módszert mutatott be. A gyanútlan áldozat sajnos rá is fázott, és bár a feljelentés megtörtént, de több millió forintot bukott el.
Bár bizonyos esetekben sajnos valóban kivédhetetlen a támadás, ám néhány alapszabály betartásával, illetve azzal, ha mindenki tisztában van a lehetséges veszélyekkel, sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Éppen ezért még annak is érdemes időt szakítania a kiberbiztonsági szempontok megismerésére, aki saját bevallása szerint nem igazán ért az internethez – sőt nekik a legfontosabb megismerni, mi jelenthet biztonsági kockázatot, ugyanis nincs meg a kellő rutinjuk sem.
A bankszámla az egyik fő célpont – a csalók ezért bármit megtesznek
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság beszámolója szerint még november elején érkezett egy üzenet egy abaújvárosi gyógyszertár e-mailcímére, amelyben arról tájékoztatták az egyik patikust, hogy a bankkártyája letiltására volt szükség, és csak további adategyeztetéseket követően van mód annak feloldására.
A e-mail tartalmazott egy linket is, ami egy, a saját bankja weboldalára nagyon hasonlító oldalra mutatott. A gyógyszerész itt megadta a bankkártyájához tartozó összes adatot, hiszen a csalók által küldött levél szerint ez volt az egyetlen mód a kártya feloldására.
Nem sokkal később egy valós üzenetet kapott attól a pénzintézettől, ahol a bankszámláját vezeti, ugyanis több, nagy összegű utalást indítottak a bankszámlájáról, ami a bank szerint is gyanús pénzmozgásnak minősült, így zárolták a bankszámlát. Sajnos az értesítés már későn érkezett, ugyanis a tolvajok így is több mint 3 millió forintot tudtak bezsebelni, hiszen végül nemcsak a gyógyszerész, hanem a patika számlájához is hozzáfértek.
Ennél a konkrét esetnél árulkodó lehetett volna, hogy két gyanús e-mailcímet használtak a csalók: „no-reply@mbh.hu”, illetve „jp@viralremark.com". Aki ezen e-mailcímek bármelyikéről kapott üzenetet, annak érdemes azonnal letiltania a feladót, és még véletlenül sem szabad rákattintani az innen kapott levelekben található linkekre.
A rendőrség arra is felhívta a figyelmet, hogy érdemes körültekintőnek lenni az internetes vásárlások során is, ugyanis a legfontosabb adatokhoz ennek így is hozzájuthatnak a csalók. Ha pedig módjukban áll, akkor az előre utalás kikövetelésével jutnak pénzhez, így ezt a hatóságok szerint is érdemes mellőzni.
Az is sok problémát okoz, ha valaki egy megadott linken keresztül akar belépni a netbankjába, illetve ellenőrzés nélkül bármilyen weboldalon begépeli a legfontosabb adatait. Aki ebben tudatosabbá válik, sokat tehet a saját védelme érdekében.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)