Döbbenetes pénzeket szednek ki napi szinten a magyaroktól a csalók: most jön a legveszélyesebb időszak

A karácsony közeledtével még nagyobb fokozatra kapcsolnak a csalók. 

2024. december 2., 10:12

Szerző:

Az elmúlt években súlyosan megszaporodott az online csalások száma. A hackerek válogatott módszerekkel próbálnak meg hozzájutni az áldozatok személyes adataihoz, pénzéhez, egyik kifinomult csalási technikát követi gyakorlatilag a másik. Ráadásul vannak kiemelt időszakok az évben, amikor a csalók extra fokozatra kapcsolnak, ilyen például a karácsony is, amikor még inkább résen kell lenni, ha nem akarunk magunkban súlyos anyagi károkat. 

72 millió naponta 

A Magyar Bankszövetség, az OTP Bank, az ORFK és az Igazságügyi Minisztérium Áldozatsegítő Központjának közös kibervédelmi háttérbeszélgetésén elmondták, a világban minden tizedmásodpercben történik egy kibertámadás, 2024-ben pedig nagyjából 10 ezer milliárdnyi összeg került így a csalókhoz. Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség kommunikációs főtitkárhelyettese pedig arról beszélt, hogy Magyarországon minden nap 72 millió forintot húznak ki átlagosan az áldozataiktól a csalók, ami körülbelül egy családi ház árával megegyező összeg – közölte az Infostart.

Csalások karácsonykor 

Az OTP Bank Informatikai és Bankbiztonsági Igazgatóságának vezető tanácsadója, Sonjic László elmondása szerint 2023-ban megközelítőleg 25 milliárd forintnyi kárt okoztak a csalók az áldozatoknak, idén eddig egy kicsivel talán jobb a helyzet, csökkent az elkövetések száma és a kárérték is kevesebb lett valamivel. Viszont most jön a karácsony, a csalók pedig ilyenkor extra fordulatszámra kapcsolnak, hiszen az online térben jelentősen megszaporodik az átverések száma. Fontos, hogy nagyon figyeljünk oda arra, milyen webáruházból rendelünk, ha pedig valami gyanús inkább ne is adjuk le a rendelést vagy kérjünk lehetőség szerint utánvétes fizetést. 

Kifinomult módszerek 

Ahogyan arról lapunk is beszámolt most leginkább az ún. wangiri, másnéven a visszahívásos csalások terjednek, melynek célpontjai a hazai mobiltelefon-előfizetők. A módszer lényege, hogy a csalók tömegesen generált számítógépes hívások részeként ismeretlen, általában külföldi – jellemzően 2-essel kezdődő országhívóval rendelkező afrikai, vagy 5-össel kezdődő országhívóval rendelkező közép-amerikai – számról hívják fel áldozataikat – olvasható az MNB Pénzügyi Navigátor oldalán. Az ilyen számról érkező hívásokat tilos felvenni, de a csalók jellemzően ebben az esetben inkább a visszahívásra játszanak. A vonalat ugyanis két-három csöngés után bontják és abban bíznak, hogy a potenciális áldozat rutinból újrahívja a számot. A visszahívásnak azonban súlyos következménye lehet, ugyanis a visszahívás a belföldinél magasabb tarifán zajlik, ráadásul a csalás akkor is eredményes lesz, ha a hívás egyébként úgy tűnik sikertelen. További részletek ebben a cikkünkben

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)