Így ne vásároljon az interneten – a csalók hónapokon át lophatják a pénzét észrevétlenül
Karácsony előtt az ajándékbeszerzés fontos teendő, de a csalók figyelme sem lankad.
Az ünnepek miatt a kereskedelemben jelentős fellendülés tapasztalható, ami nemcsak az áruházakban, hanem a webshopok forgalmát tekintve is érzékelhető. Az interneten leadott rendelések a vásárlók számára igazán kényelmes megoldást jelentenek, ám arról sajnos nem lehet megfeledkezni, hogy a csalók ilyenkor lendülnek be igazán. A rengeteg vásárló mind potenciális áldozat, akiktől bármikor pénzhez juthatnak kisebb-nagyobb csalások árán – hívta fel a figyelmet a KiberPajzs.
A karácsony előtti időszakban sokan keresik a kedvező ajánlatokat, hogy minél nagyobb összegeket spórolhassanak meg a sok kiadás mellett. Ezt használják ki a bűnözők akkor, amikor akciókkal és hirdetésekkel ráveszik a vásárlót, hogy rendeljen meg egy adott terméket, és azonnal fizesse is ki azt a bankkártyájával. Az ilyen hirdetések nagy része egy hamis weboldalra vezet, ahol a termék kifizetése valójában azt jelenti, hogy a kiberbűnözőkhöz jutott az átutalt pénz, és talán még a bankkártya-adatokat is ellopták, a termék pedig nem is létezik.
Létezik azonban egy ehhez nagyon hasonló módszer is, amelyet kereskedők követnek el, és valójában nem csalásról, hanem egy tisztességtelen gyakorlatról van szó, mégis csak az óvatosság segíthet megelőzni a nagyobb pénzveszteséget.
A csalók valójában nem csalók, mégis megkárosíthatnak bárkit
Egyre többször fordul elő, hogy egy népszerű termék reklámja mögött egy olyan cég áll, amely fő bevételét nem az adott terméknek köszönheti, hanem különböző kapcsolt szolgáltatásoknak. Erre egy tipikus példa, ha egy adott termékhez csak azzal a feltétellel juthat hozzá a vásárló kedvezményes áron, ha egy szolgáltatást is megvásárol. A csapda abban rejlik, hogy ezek a szolgáltatások folyamatosan megújulnak, és bár ezt az adott oldalon, illetve az általános szerződési feltételek apró betűs részében valóban jelzik, ám ezt a nagy többség nem veszi észre.
Ahogyan azt sem feltétlenül, ha időről időre eltűnnek a bankszámláról kisebb-nagyobb összegek, hiszen az adott szolgáltatást általában nem is veszi igénybe a vásárló. Így a kereskedő gyakorlatilag a semmiért vonja le az összegeket, de a gyanútlan vevő az egyszeri vásárlás során beleegyezett abba, hogy rendszeresen megterheljék a kártyáját, így minden jogszerűen történik.
Számos mobilapplikáció is ezen az elven működik, így amikor egy alkalmazás bármilyen összeg befizetését kéri, mindig érdemes körültekintően eljárni, hiszen a bankkártya adatainak megadása és egy szolgáltatás megrendelése akár azt is jelentheti, hogy a vásárló jóváhagyja a rendszeres terheléseket. Ezt többnyire az adott alkalmazáson belül is le lehet mondani, végső esetben azonban csak a bankkártya letiltása jelenthet megoldást.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)