Ízléstelen csalás terjed Ferenc pápa halála után: ez már tényleg több a soknál

Ismeretlen csalók szerint Ferenc pápa nem is halt meg, a gyászhír csak egy óriási átverés volt.

2025. április 24., 08:24

Szerző:

Újabb online csalás terjed a neten, ezúttal ismeretlenek Ferenc pápa halálhírét használják fel, hogy gyanútlan felhasználókat csapjanak be – figyelmeztet cikkében a Politico. A Check Point kiberbiztonsági cég szerint a közösségi oldalakat ellepték a megtévesztő bejegyzések: egyes linkek hamis Google-oldalakra visznek, ahol ajándékkártyákkal csalogatják ki a felhasználók adatait vagy pénzét. A TikTokon pedig az a hír járja, hogy a pápa halála csak félrevezetés, amivel még több megosztást és figyelmet próbálnak elérni.

A csalás természetesen az AI-t is érinti, azaz csalók a mesterséges intelligenciát is felhasználják arra, hogy hamis képeket generáljanak a pápáról. Több bejegyzésben is ilyenekkel próbálják alátámasztani az átverést, a biztonsági szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek: az ilyen csalások mindig akkor ütik fel a fejüket, amikor a legnagyobb a zűrzavar. „A kiberbűnözők a káoszból és az emberek kíváncsiságából élnek” – fogalmazott a Check Point egyik szakértője, hozzátéve: egy óvatlan kattintás is elég lehet, hogy illetéktelenek kezébe kerüljenek az adataink.

Ferenc pápa valóban meghalt

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a Vatikán április 21-én, egy közleményben tudatta, hogy Ferenc pápa 88 éves korában elhunyt. A közlemény kitér arra, hogy 2024 áprilisában a néhai Ferenc pápa jóváhagyta a pápai temetési szertartások liturgikus könyvének frissített kiadását, amely a még be nem jelentett gyászmisét fogja irányítani. A pápát április 26-án helyezik örök nyugalomra.

Az új pápa választásának rendje

Ferenc pápa temetése után két-három héttel a Bíborosi Kollégium tagjai összeülnek a Sixtus-kápolnában, az úgynevezett konklávéra, vagyis a pápaválasztás folyamatára. A szavazás első napján a Sixtus-kápolnát lezárják, és a Római Katolikus Egyház bíborosain és a konklávét lebonyolító személyzeten kívül senki sem léphet be. A bíborosok közül csak néhányan kommunikálhatnak a médiával, azt is csak a konklávé beleegyezésével. 

A konklávén nem a teljes 252 tagot számláló kollégium, csak a 80 év alatti bíborosok szavazhatnak. Ez azt jelenti, hogy jelenleg 138-an voksolhatnak. A szavazás titkos, a résztvevők az általuk támogatott jelölt nevét egy szavazólapra írják, majd azt a bazilika oltárán lévő kehelybe helyezik. Ha egyik jelölt sem kapja meg a szükséges kétharmados többséget, újabb szavazási fordulót tartanak. Egy nap akár négy forduló is lehet. 

Miután a szavazólapokat megszámolták, azokat egy kályhában elégetik. Egy másik kályhában eközben egy kéményen keresztül füstjelzést küldenek a külvilág felé. A fekete füst azt jelenti, hogy a konklávé nem választott új pápát, a fehér füst azt jelenti, hogy igen.

Az új egyházfő megválasztását a fehér füst felszállása után nem sokkal a Bíborosi Kollégium egy képviselője jelenti be hivatalosan. A Szentszék küldöttje latinul szól a több ezer összegyűlt hívőhöz, amely így hangzik: „Habemus papam” – azaz „van pápánk”.

Ezután az új pápa, miután választott egy pápai nevet (általában egy katolikus szent vagy egy előd tiszteletére), és felöltötte a fehér reverendát, kilép az erkélyre, hogy elmondja első beszédét a nyilvánosságnak. És ezzel a katolikus egyháznak új vezetője van.

(Kiemelt képünkön Ferenc pápa látható. Forrás: Filippo MONTEFORTE / AFP)